Аутостимулююча поведінка у дітей з аутизмом

Як відомо, у багатьох дітей з аутизмом спостерігається аутостимулююча поведінка, яка часто називається «самостимуляцією». Аутостимулююча поведінка має специфічні рухи, що повторюються, які можуть викликати змішані почуття у тих, хто за ними спостерігає. Поширеними прикладами аутостимулюючими поведінками є такі дії, як розгойдування з боку в бік, крокування, плескання в долоні, обертання предметів і т.д., однак, аутостимуляция у дитини може виглядати самим різним чином.

Аутостимулююча поведінка. Що її викликає?

Причини появи такої поведінки не до кінця вивчені, проте, дослідники схильні вважати, що існує кілька основних теорій, що пояснюють причини виникнення такої поведінки. Вважається, що гіперчутливі діти проявляють самостимулюючу поведінку, щоб знизити рівень стимуляції, що отримується ними з навколишнього середовища. З іншого боку, діти, що демонструють знижену або недостатню реакцію на стимуляцію навколишнього середовища, можуть брати участь в аутостимулюючій поведінці для того, щоб отримати почуття сенсорного задоволення.

Аутостимулююча поведінка та її типи

В цілому, існує шість різних типів поведінки аутостимуляції, які пов’язані з органами чуття людини:

  • візуальне (зорове),
  • аудиторне (слухове),
  • тактильне,
  • вестибулярне,
  • а також аутостимулююча поведінка, пов’язана зі смаком і запахом.

Прикладами візуальної самостімуляції є повторювання моргання, розмахування руками перед обличчям, тривалий погляд на висвітлення або стельові вентилятори, включення і виключення світла, ігри з пальцями перед очима. Аудиторні аутостимуляция може приймати форму клацання пальцями, стуку з предметів, закривання і відкривання вух руками, повторення уривків відеороликів або пісень, продукування вокальних звуків. Діти, які залучені з самостимуляцією з метою отримання тактильних відчуттів, може терти предмети або шкіру руками, свербіти, дряпатися, стискати і розтискати кулаки. Вестибулярна аутостимуляция включає в себе такі дії, як розгойдування з боку в бік, обертання навколо своєї осі, стрибки і крокування. Прикладом поведінки самостімуляції, спрямованого на отримання смакових відчуттів, є облизування предметів або приміщення цих предметів і частин тіла в рот. Діти, які стимулюються від різних запахів, як правило, нюхають людей або різні предмети.

Чи потрібно припиняти аутостимулюючу поведінку або знижувати її інтенсивність?

Як правило, аутостимулюючу поведінку неможливо усунути в усіх її проявах, оскільки найчастіше вона необхідна дитині для підтримки почуття комфорту. Необхідність в зниженні інтенсивності такої поведінки або в його зміні залежить від самої поведінки і її небезпеки, а також від того, наскільки сильно вона заважає дитині брати участь в інших видах діяльності. Більшість форм стимулюючої поведінки не є небезпечними, проте, деякі з них супроводжуються аутоагрессией або агресією, спрямованої на інших людей, наприклад, удари головою або укуси. Деякі форми аутостимуляції можуть бути негігієнічні, наприклад, облизування різних предметів і т.д. Іноді самостимулююча поведінка може перешкоджати навчанню дитини або її взаємодії з іншими людьми. Такі типи поведінки аутостимуляції необхідно зменшувати або перенаправляти.

Аутостимулююча поведінка – її зменшення

Першим кроком в процесі зменшення поведінки самостімуляції є вивчення такої поведінки у конкретної дитини. Необхідно провести спостереження і зафіксувати події, під час яких дитина проявляє поведінку аутостимуляції. Чи відбувається це в певний час дня? Чи існують які-небудь обставини, які завжди передують поведінки аутостимуляції? Якщо дитина проявляє таку поведінку в результаті стресових ситуацій, необхідно почати роботу над зменшенням стресу. Також слід навчити дитину альтернативних видів поведінки, якщо його аутостимуляція носить небезпечний, негігієнічний характер або перешкоджає його навчанню або взаємодії з іншими людьми. Наприклад, ви можете навчити дитину, яка вдаряється головою об предмети, розгойдуватися в кріслі-гойдалці, або ж навчити облизування різних предметів на облизування льодяника на паличці. Перенаправлення аутостимулюючої поведінки дозволить дитині підтримувати почуття сенсорного комфорту без негативних наслідків.

Аутостимулююча поведінка може здаватися дивною, приводити в замішання, а іноді і лякати людей, які її не розуміють, тим не менш, часто така поведінка дозволяє аутичній дитини випробувати відчуття комфорту. Вивчення, спостереження і розуміння індивідуальної поведінки у конкретної дитини допоможе визначити, чи існує необхідність у зменшенні або заміщення такої поведінки.