Як і навіщо вчити дитину гарному письму? «Та навіщо взагалі цей гарний почерк потрібний? Зараз все на комп’ютері друкується, а вже писати дитина навчиться. І нічого, що не дуже красиво» — таке часто можна почути від сучасних батьків. Але такий підхід докорінно не вірний. Розкажемо, чому дітям важливо вчитися гарно писати, та відповімо на найважливіші запитання батьків про каліграфію для дітей.
Чому гарний почерк це важливо?
Коли дитина пише, у неї працюють майже всі галузі головного мозку, створюються нові нейронні зв’язки. Інакше кажучи, формується інтелект!
Крім того, заняття каліграфією пов’язані з покращенням пам’яті. Є дослідження, які показали: що акуратніше і красивіше пише учень, то краще він запам’ятовує і засвоює нову інформацію.
Якщо у дитини є порушення посидючості та концентрації уваги, — дайте їй ручку та зошит! Звичайно, посадити непосиду за письмо вийде не з першого і, можливо, навіть не з десятого разу. Але чим частіше ви відкриватимете перед дитиною пропис, чим більше буде тренування і чим краще у неї виходитиме, тим посидючіше і зосередженіше вона виконуватиме завдання. Важливо, щоб батьки були поряд і вказували дитині на нюанси в з’єднаннях літер, відзначали ті символи, які вийшли найкраще.
У Китаї провели дослідження та оцінили зміни, що відбуваються з людиною під час занять каліграфією. Виявляється, під час письма у людини вирівнюється дихання, знижується тиск і сповільнюється пульс, вона заспокоюється та розслаблюється.
З якого віку вчити дитину гарному письму?
Дитяча рука починає готуватися до письма від народження. Немовля намагається тримати іграшки, орудує лопаткою в пісочниці і складає вежу з кубиків, дошкільник збирає пазли і намагається розфарбовувати картинки. Це все підготовка і вона важлива.
До речі, вчені довели, що етап повзання у розвитку дитини також впливає на почерк. Коли дитина повзає, у мозку формуються зони, відповідальні за письмо та читання. Тому, якщо дитина відразу встала і пішла, ризик зіткнутися з проблемами в письмі вище.
Якщо все йде нормально, то приблизно до 5 років дитина вже може починати займатися прописами. Спочатку це повинні бути прості завдання: попросіть малюка обвести фігуру по пунктиру або написати рядок паличок, кружечків, гачків. Поступово можна переходити до написання букв.
Як покращити почерк?
Корекція почерку — не така вже складна справа, головне, запастися терпінням, посидючістю та часом. Швидко виправлення почерку не відбувається. Ось загальні рекомендації, які можна надати:
- Тренуйтеся. Хоч би як банально це звучало, але саме від регулярних вправ залежить, наскільки швидко вдасться покращити почерк. При цьому, як було сказано вище, необхідно писати вдумливо: відзначати тонкощі у написанні літер та з’єднань та відпрацьовувати їх окремо.
- Розвивайте дрібну моторику. Спосіб може бути будь-який: пальчикові вправи, ігри з конструкторами та пазлами, ліплення з пластиліну, малювання, бісероплетіння, сортування круп та намистин, гра на музичному інструменті. Все має залежати від інтересів та віку дитини. Дуже здорово дрібна моторика розвивається під час виконання господарських справ: підмітання підлоги, миття посуду, чищення овочів.
- Знайдіть правильну ручку. Багатьом допомагають заняття з пір’яною ручкою. А комусь достатньо надіти на олівець спеціальну насадку, яка коригує положення руки.
Якщо малюк пише букви дзеркально або робить помилки, не варто лаяти його за це. Це звичайний етап навчання. Найчастіше проблема вирішується сама по собі вже до 7–8 років.