Дитині поставили діагноз – затримка мовного розвитку

Дитині поставили діагноз – затримка мовного розвитку. Чи варто турбуватися?
Давайте розберемося разом.

Зазвичай такий діагноз ставиться дитині ближче до 3 років, розвиток якої загалом іде без відставання. Єдине відставання, яке демонструє дитина – у мовній сфері.

Чи це є серйозною проблемою та приводом для того, щоб бити в дзвони?

На наш погляд, це ситуація, коли потрібно не панікувати, але зайняти позицію настороженості. Тому що діагноз «затримка мовного розвитку» може мати такі результати:

  • Дитина переживе її сама, і якщо у батьків не дуже великі амбіції на розвиток дошкільника – то жодних проблем і не буде.
  • У деяких випадках затримка, залишена без професійної допомоги – це міна уповільненої дії, яка спочатку потягне за собою невеликі проблеми у вигляді легких труднощів комунікації або освоєння уявлень про навколишній світ, а до школи обернеться серйозною неготовністю та ризиком розвитку дисграфії та дислексії.

Ну і найсприятливіший варіант – коли під маскою затримки мовного розвитку ховається справжнє мовленеве порушення. При такому розвороті – професійна допомога буде потрібна на весь дошкільний час, а можливо й спеціальні умови навчання у молодшій школі.

Чи можна у 3 роки визначити – як розгорнеться невинний на перший погляд діагноз?

В принципі, так, можливо. Але, на жаль, не зі стовідсотковою точністю. І зробити це можна лише у тому випадку, якщо педагог почав займатися з дитиною. Тільки оцінивши динаміку – як швидко і легко, або важко і повільно освоює дитина мовленнєві навички, який рівень підтримки їй необхідний, – тільки тоді можемо припустити, як розвиватиметься мова дитини.

Тому, зіткнувшись із таким діагнозом, як «темпова затримка мовного розвитку» – тримайте руку на пульсі, і нехай у вашої дитини буде найлегший вихід із цієї проблеми.