5 порад, як розвити творчі здібності у дітей

Творчість – це природний стан дитячої душі. Всі діти із задоволенням малюють, танцюють, вигадують історії та розігрують сценки. Але питання: як розвити творчі здібності у дітей, як зберегти і примножити цей творчий потенціал, щоб у майбутньому він вилився у щось серйозніше і допомагав людині на життєвому шляху? Адже навіть якщо ви не плануєте вирощувати художника чи танцюриста, творчість дуже важлива для розвитку дитячої психіки та формування цілісної особистості.

як розвити творчі здібності у дітей: Грайте в ігри на розвиток уяви

Будь-яке проведення часу з батьками корисне для дітей. З дітьми необхідно багато говорити, обговорювати поточні події, читати їм книги та розповідати про навколишній світ. А ще з дітьми корисно грати, адже у грі розвивається фантазія, креативність та уява.

Ігри на розвиток уяви:

  • “Намалюй емоцію”. Ця вправа з арт-терапії допоможе малюку не тільки розвинути образне мислення, а й «прокачати» емоційний інтелект і ближче познайомитись зі своїми емоціями. Виберіть одну емоцію (наприклад, радість, смуток чи подив), трохи розкажіть про неї дитині і попросіть її згадати, коли і за яких обставин вона її відчувала. Дайте їй аркуш паперу та фарби та попросіть зобразити емоцію у вигляді будь-якого образу, істоти чи предмета. Обговоріть намальоване.
  • «Кляксотерапія». Намалюйте на аркуші паперу незвичайні плями, зигзаги та каракулі, запропонуйте малюкові побачити у них образи та домалювати.
  • «Диво-звір». Попросіть дитину придумати (і намалювати) тварину, яка не існує в природі. Нехай вона розповість про нього: які характеристики воно має, які вміння і таємні знання? Можна вигадати про нього історію чи казку.
  • “Чомучка”. Задайте дитині питання, на яке вона не знає відповіді. Наприклад, чому йде дощ чи чому листя зелене? Запропонуйте їй поміркувати та пофантазувати на цю тему (потім обов’язково розкажіть справжню причину). Діти іноді висувають приголомшливі теорії та ідеї.

Давайте дітям можливість самостійно знаходити рішення

Часто батьки намагаються вирішити всі проблеми та завдання за дітей, але робити це варто далеко не завжди. Щоб вирішити якесь завдання, знайти вихід із становища чи домовитися з товаришем, дитині доводиться мислити нестандартно та шукати творчі неординарні рішення. Ця навичка стане в нагоді їй в дорослому житті, але розвивати його необхідно з дитинства.

Щоб розвиватися гармонійно і цілісно, мати живий розум і гарну уяву, дитині необхідно постійно контактувати з навколишнім світом та іншими людьми. Через обмін ідеями та знаннями, через отримання нової інформації, нові враження та формування власної картини світу дитина зможе розвиватися інтелектуально, соціально та творчо.

Вчені з Інституту діагностики та дослідження особистості, проаналізувавши історії успішних у різних сферах людей, склали список загальних характеристик творчої людини. Серед них були відкритість новому, інтелект вищий за середній, інтерес до пошуку неординарних варіантів.

як розвити творчі здібності у дітей: Займайтеся творчістю разом

Спільні творчі заняття не вимагають у батьків спеціальної підготовки. Ви можете не вміти танцювати, а влаштувати танці з дітьми. Не вміти малювати, але проводити «художні» виставки вдома.

Крім того, є безліч видів творчості, які не дуже популярні, але можуть бути цікавими і дорослим, і дітям: квіллінг, бісероплетіння, батік, ліплення з глини та солоного тіста, ебру тощо.

Слідуйте за дитиною

Не намагайтеся завжди і в усьому встановлювати рамки та правила. Вони дійсно необхідні у питаннях безпеки, у моральних питаннях, але в дитячій грі можуть тільки заважати.

Поспостерігайте, як і у що грає дитина, послухайте перебіг її міркувань, ставте уточнюючі питання, і нехай вона вас (а не ви її) веде за грою.

Психологи рекомендують виділяти дитині достатньо часу на вільну гру. Це гра, в якій дитина самостійно встановлює правила, знаходить рішення та діє виключно за власним бажанням. Якщо до неї приєднується дорослий, то вона йде за дитиною, навіть якщо якісь дитячі дії здаються безглуздими та неправильними («це можна було б зробити набагато простіше і швидше!»).

Така гра дозволяє дитині виявляти самостійність та креатив, не боячись оцінки дорослого. У ній вона проживає складні моменти, вчиться справлятися з невдачами, програє рольові моделі та розвиває творче мислення.

Пам’ятайте, творчість – це не лише малювання та танці. Творчість – це саме життя. Нестандартне мислення, відкритість новому, уміння знаходити творчі рішення для звичайних завдань — все це допоможе дитині йти по життю впевнено та легко, досягати великих успіхів та розкривати свій потенціал у різних сферах.