Як привчити дитину до порядку – одне з найпопулярніших батьківських питань. Багато батьків думають, що здатність прибирати іграшки та підтримувати порядок у своїй кімнаті – це вбудована опція, навичка, сформована за умовчанням. Це не так! Навчити дітей наводити чистоту – обов’язок батьків.
Потрібно усвідомити два правила:
Перше правило
Закликати сина чи доньку до чистоти та порядку в домі безглуздо, якщо ви самі його не дотримуєтеся і не підтримуєте. Основа виховання – особистий приклад. Якщо татові брудні шкарпетки живуть своїм життям, якщо мама не застилає вранці ліжко і всі дружно коплять у раковині брудний посуд – для дитини це приклад, ідеал порядку. Вимагати від неї іншого нечесно.
Друге правило
Пізно вчити дітей стежити за чистотою у домі, якщо звичка розкидати речі не сформувалася у ранньому дитинстві. Не буває «занадто рано»: поняття про чистоту та порядок закладаються у дітей досить рано: коли малюк починає ходити, зрозуміло говорить і вже усвідомлює себе не частиною мами, а самостійною особистістю.
У кожному віці є особливості до того як привчити дитину до порядку.
2-3 роки
Щоб уникнути конфліктів щодо неприбраних іграшок, батькам малюків доведеться прийняти факт: 2-3 роки – не той вік, коли чистота в кімнаті наводиться без нагадувань. Наберіться терпіння.
До чотирьох років діти в силу своїх фізичних та психологічних особливостей не в змозі самостійно і без прохань дорослих наводити лад у кімнаті та розкладати речі на місця.
Дітям комфортніше перебувати у хаосі, це їхній спосіб організації простору. Але це не означає, що з цим треба змиритись.
Якщо в сім’ї діють певні норми та правила, прищеплюйте їх і дитині.
- У цьому віці збирання – це захоплююча гра. Важливий для малюка час, проведений разом із мамою. Придумайте гру, результат якої – чиста та прибрана кімната.
- Ініціатор збирання мама, а дитина допомагає. Не соромте дитину, якщо вона просить допомогти із прибиранням іграшок.
- Якщо ви бачите, що чадо виявляє ініціативу і починає прибирати іграшки або допомагати зі справами по дому – не смикайте, не висміюйте і не критикуйте.
Звичайно, 3-річний малюк не зітре пил ретельно. Але спроби похвальні. Підхоплюйте їх та заохочуйте. Нехай у дитини буде своя ганчірочка чи совочок. Дітям у віці “я сам!” це важливо.
Нехай спільне прибирання стане звичкою та ритуалом. Ви повинні робити це разом регулярно, не час від часу.
4-6 років
Звичка прибирати речі вже сформована і дитина може розкладати іграшки на місця після ігор самостійно.
- Дитині має бути комфортно прибиратися. Висувні ящики, полиці, розташовані на доступному для дитини рівні.
- Перш ніж вимагати від сина чи доньки ідеальної чистоти, переконайтеся, що син/дочка знає місця для іграшок. Добре, якщо порядок визначите разом і розкладіть іграшки, як їй зручно.
- Відмінний помічник у формуванні навичок збирання – казки.
Мова образів і вигаданих героїв – найзрозуміліша і доступна дітям у 4-6 років. Використовуйте відомі казки та вигадуйте казки разом з дитиною під час прибирання.
7-8 років
Вік, коли порядок стає життєво необхідний школярів, щоб нічого не відволікало від занять і заважало концентруватися.
- Систематизація та поділ простору: організуйте разом із дитиною порядок у кімнаті так, щоб у всіх предметів були свої місця. Книги у книжковій шафі, іграшки – у ящику для іграшок, одяг – у шафі, шкільне приладдя у спеціально відведеному місці.
- Попросіть дитину дати визначення порядку та безладдя. Цікаво, як вона розуміє ці слова, який сенс у них вкладає.
- Вже настав час залучити дитину до виконання посильних обов’язків по дому.
Чи заохочувати дитину фінансово?
Часто батьки запитують, чи варто заохочувати фінансово дому. Ні, якщо йдеться про щоденні обов’язки дитини, які на неї у вашій сім’ї покладено традиційно. Але можна заохочувати будь-яку роботу, виконану понад норму.
Якщо прибирання посуду по понеділках та середах – це постійний обов’язок дитини, за чистий посуд у ці дні платити не варто. Але якщо дитина перевершила себе і весь тиждень мила посуд, а в навантаження ще й прибралася в шафі з каструлями – таке прагнення можна заохотити фінансово.
Ставтеся з повагою до важливих для дитини дрібниць: що може здатися вам сміттям, для неї цінна колекція або матеріали для творчості.
Особлива форма порядку чи безлад у кімнаті дитини – це прояв її натури. Зрозуміти та «прочитати» це послання від дитини до батьків – складне та цікаве завдання. Слідкуйте за дитиною, вчиться її розуміти, вчиться бути їй другом та наставником.