Як допомогти дитині з аутизмом витримати карантин

У зв’язку з закриттям багатьох установ на карантин через загрозу коронавируса до нас надходить безліч питань про те, як допомогти дитині з РАС в цій ситуації. Як налагодити новий розпорядок життя, як допомогти дитині з аутизмом приймати зміни, як навчити його дотримуватися правил гігієни? Ці питання зараз актуальні для багатьох сімей, і ми постараємося на них відповісти.

Важливо пам’ятати, що дитина з аутизмом – це перш за все дитина. Переходячи до життя в карантинному обмеженні або самоізоляції, не забудьте запастись улюбленими іграшками і ласощами. Пам’ятайте, що ми всі любимо, коли нас хвалять і нагороджують, а дитині в період будь-адаптації це в сотні разів важливіше. Постарайтеся включати в ваш новий розпорядок життя побільше приємних і улюблених активностей і не забувайте нагороджувати дитини за найменші успіхи!

Як допомогти дитині з аутизмом

Як допомогти дитині з аутизмом прийняти зміни в його повсякденному житті в зв’язку з тим, що йому доведеться перебувати вдома, не відвідувати дитячий садок, школу або розвиваючі заняття.

як допомогти дитині з аутизмомАдаптація до змін в повсякденній рутині – найчастіше нелегке випробування для дитини з аутизмом і його сім’ї.

Сильна сторона багатьох дітей з аутизмом – їх зорове сприйняття. Використовуйте візуально представлений розповідь про те, як буде виглядати життя вашої родини найближчим часом. Тут може допомогти соціальна історія – чому закрита школа і що можна робити вдома.

Соціальні історії допомагають дітям з РАС вчитися застосовувати практично будь-яку нову і важливу поведінку.

Як допомогти дитині з аутизмом: Візуальний розклад

Але однієї соціальної історії може бути недостатньо. Візуальні розкладу допомагають зрозуміти, що належить робити і в якій послідовності це буде відбуватися, а також краще прийняти те, що відбувається і виконувати завдання самостійно. Присвячений цьому розділ є і в випущеної в 2018 році Фондом «Оголені серця» книзі «Діти з розладами аутистичного спектру в дитячому садку і школі: практики з доведеною ефективністю».

Для маленьких дітей це можуть бути розклади в картинках на цілий день або на частину дня. Якщо вдома немає можливості роздруковувати картинки і ламінувати їх – нічого страшного. Для складання розкладу можна використовувати папір і фломастери.

Якщо дитина вже користується розкладом, можна виготовити додаткові картки, які символізують нові активності. Прийняти той факт, що певна активність недоступна, допоможе картка «недоступно». Її можна накласти на зображення тієї активності, яка планувалася, але з певних причин не може статися (наприклад, закрився басейн, в який дитина ходить по понеділках та середах).

Для дітей, які вміють читати, це можуть бути написані розклади.

Той факт, що дитина добре розуміє мову, не означає, що їй легко приймати зміни в звичному розкладі або розклад їй взагалі не потрібен. Розклад допоможе дитині краще прийняти зміни і наповнити день корисними заняттями.

візуальний розкладУспішність використання розкладу безпосередньо залежить від того, наскільки регулярно і послідовно буде будуватися ця робота. Якщо дитині пропонується робити це лише час від часу або до розкладу її повертають тільки тоді, коли вона веде себе не кращим чином, спроби ввести розклад будуть приречені на повний провал.

Багатьом людям з РАС властиві труднощі в плануванні і проходженні наміченим планом. Тому не тільки дитині, але і дорослій людині з аутизмом буває важко організувати себе протягом дня, переходити від однієї активності до іншого, закінчувати розпочате і т.д.

Важливо, щоб в розкладі містилися не тільки обов’язкові справи, заняття або робота. Розкладом набагато простіше слідувати, якщо туди включені приємні заняття – пограти в улюблену настільну гру, подивитися мультфільм або передачу, пограти в комп’ютер, пострибати на батуті і т.д.

Розклад допоможе дитині краще прийняти зміни і наповнити день корисними заняттями.

Як домогти дитині з аутизмом: Нові правила гігієни і інших необхідних запобіжних заходів

Ще недавно багато хто з нас мили руки, не замислюючись про те, як саме це потрібно робити, ходили в місця скупчення людей без масок, віталися за руку і обіймалися при зустрічі. Через пандемії коронавируса все змінилося. Тепер дуже важливо дотримуватися правил гігієни та інших необхідних запобіжних заходів. Подумайте, яку поведінку ви хочете сформувати та як допомогти дитині з аутизмом, і спробуйте підібрати методи, які в цьому допоможуть. Ось деякі поради.

правила гігієниНавчайте новим навичкам спочатку в спокійній обстановці, готуйте матеріали заздалегідь. Наприклад, спробуйте спочатку надіти на дитину маску будинку на кілька секунд і відразу похваліть і нагородите його до того, як він встигне її зняти. Також можна заздалегідь заготовити простий зорово представлений таймер. Наприклад, це може бути смужка паперу, на якій можна викреслювати цифри. Поясніть, будь ласка – маску можна буде зняти, коли всі цифри будуть закреслені. В кінці обов’язково залиште місце для нагороди, і краще, щоб у дитини була можливість вибрати її самій до того, як вона одягне маску. Це дозволить вам давати ясну зорову підказку, коли ви будете перебувати в громадському місці. Попрактикуйтесь з використанням цієї зорової підтримки у будинку.

Відеомоделювання

Навчитися ретельно мити руки можна за допомогою відеомоделюванню. Регулярно переглядаючи з дитиною відео з прикладом правильної поведінки, можна домогтися його впевненого закріплення. Можна використовувати ваші власні відеозаписи або матеріали з Інтернету. Багато світових знаменитостей, наприклад Мерайя Кері та Глорія Гейнор, вже записали ролики про те, як слід мити руки.

Відеомоделювання допомагає освоювати нову поведінку багатьом дітям з аутизмом. Не забувайте про нього, якщо ви задумалися про те, як навчити дитину з аутизмом впевненому використання навичок гігієни і безпечної поведінки, адже зараз практично в кожній родині є смартфон, і створити власне коротке відео для навчання цільовим поведінки цілком реально.

І ще раз нагадаємо – не бійтеся хвалити і нагороджувати за освоєний навик! Похвали і нагороди багато не буває.

Не забуваємо про фізичну активність

Багатьох батьків хвилює, що їх дуже активні діти не зможуть відвідувати спортивні заняття або грати на дитячому майданчику, «випускаючи пар». Організувати фізичне навантаження будинку в невеликій квартирі може бути непросто, або дитина може відмовлятися робити те, що пропонує дорослий.

Вирішити таку задачу також може допомогти візуальна підтримка, наприклад:

  • кілька разів на день включати в розклад 10-хвилинні заняття під музику, коли ведучий на екрані демонструє танцювальні рухи (наприклад, можна використовувати відеоуроки Зумбо);
  • візуально представлена послідовність фізичних вправ у вигляді карток з картинками і підписом, в якій також можна вказати, скільки разів потрібно зробити кожну вправу.

заняття в дитячому центрі АутизонДля того щоб дати дитині фізичне навантаження при відсутності вдома спеціальних тренажерів, можна, наприклад, використовувати пляшки, наповнені водою. Дитина може тягати їх, заробляючи свій заохочення. Щоб не втрачати фізичну форму – всі засоби хороші!

Багатьом дітям з РАС подобаються інтенсивні фізичні вправи. Можна спробувати:

  • ходьбу на руках (тачкою);
  • гру «Як ходять тварини» – ведмідь, черепаха, заєць і т.д .;
  • стрибки на батуті / диванних подушках на підлозі.

Для того щоб дитина з аутизмом не сприймала фізичні вправи як неприємну повинність, дорослим потрібно проявляти достатню кількість ентузіазму, а також використовувати цікаві для дитини іграшки або активності в якості підкріплення. Не варто пропонувати дитині зайнятися фізичними вправами, якщо ви при цьому сидите на дивані і дивитеся телевізор або шукаєте щось в Інтернеті. Беріть участь в фізкультхвилинках разом з дитиною.

Готуйте разом!

Час, який дитині доведеться проводити вдома, можна використовувати, навчаючи її готувати улюблені страви (нехай дитина бере участь в приготуванні бутербродів, супу або салату, розгортає тісто і т.д.).

Буває, що дітям дуже складно переключатися з однієї активності на іншу. Саме час навчитися користуватися таймером, якщо дитина ще не вміє цього робити. Зазвичай діти набагато краще реагують на таймер, ніж на усні коментарі дорослих, що пора припинити щось робити.

Починайте навчання із використанням таймера з нейтральних для дитини активностей. Коли дитина зайнята справою, заведіть таймер, а коли він задзвенить, скажіть дитині, що заняття закінчено. Дитина, швидше за все, швидко прийме нове правило. У міру того як дитина буде звикати до використання таймера, ви зможете обмежувати не тільки час його «роботи», а й його розваг (гра на комп’ютері, перегляд мультфільмів або передач).

Дитині, яка звикла до певного режиму дня, краще дотримуватися того ж самого знайомого йому розкладу.

Як допомогти дитині з аутизмом: Режим дня під час карантину

Батьків, яким через карантин не потрібно рано вставати на роботу, можна зрозуміти в їх бажанні довше поспати вранці або відпочити вдень. Однак дитині, яка звикла до певного режиму дня, краще дотримуватися того ж самого знайомого йому розкладу. Додатковий час для сну і відпочинку вдень, швидше за все, призведе до того, що дитину буде важко укласти ввечері. Постарайтеся дотримуватися тих же самих рутин при укладанні, до яких вона звикла.

Новини про поширення коронавируса

Необхідність дотримуватися запобіжних заходів і вимушений карантин викликають тривогу у багатьох людей. Але наш спокій, вміння організувати день і наповнити його корисними і цікавими заняттями, підтримка близьких і застосування будинку ефективних стратегій допоможуть нам усім пережити все тимчасові неприємності.

ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я) випустила спеціальні рекомендації про те, як захистити психічне здоров’я людей під час епідемії коронавируса.

Дорослим і підліткам, схильним до тривоги і депресії, рекомендується обмежити перегляд новин на цю тему. Особливо варто уникати інформації з сумнівних джерел, де наводяться неперевірені факти і роздувається паніка, а також негативних і лякають формулювань (жертви вірусу, постраждалі і т.д.) і використовувати більш нейтральні слова.

Уміння подбати про себе, зайняти день важливими і приємними справами, підтримувати спілкування з близькими допомагає справлятися з тривогою і стресом.

Важливо також підтримувати зв’язок з фахівцями, з якими працює сім’я дитини чи підлітка з РАС. Швидше за все, вони також працюють вдома і у них є час для спілкування зі своїми клієнтами по телефону або за допомогою Інтернету.

Підтримуйте контакт з іншими сім’ями, які виховують дітей з аутизмом. Ділячись успіхами і ідеями, пережити карантин і самоізоляцію буде легше. Здоров’я і терпіння нам усім!