Cамостимулююча поведінка, стереотипії

Стіммінг

Стіммінг (самостимулююча поведінка, стереотипії) – це різні види повторювальної поведінки. Відомо, що ця поведінка дозволяє впоратися з сенсорном перевантаженням від навколишнього середовища або зменшити високий рівень тривожності.

Типові приклади стіммінга:

  • розгойдування;
  • кружляння на місці;
  • безцільна ходьба;
  • повторення окремих слів;
  • поштовхи кистями рук або пальцями.

Рухові стереотипії зустрічаються не тільки у аутичних людей, але при аутизмі «СТІМ» часто бувають незвичайними, більш очевидними і привертають увагу оточуючих. Багатьом важко зрозуміти, навіщо людина повторює одні і ті ж безцільні рухи.

Кілька можливих причин і гіпотез, що пояснюють стереотипії:

Надмірна стимуляція

Стереотипії допомагають блокувати зайву сенсорну інформацію з навколишнього світу і уникнути перевантаження. Недостатня стимуляція: Стереотипії можуть надавати додаткову сенсорну стимуляцію, коли це необхідно.

Зменшення болю

Удари головою або по тілу можуть зменшити загальне відчуття болю. Існує гіпотеза, що стереотипії звільняють бета-ендорфіни, які діють як анестезія або викликають задоволення.

Управління емоціями

Як негативні, так і позитивні емоції можуть викликати «сплеск» стереотипів. Ми всі бачили такі реакції на радість або захоплення, як стрибки або тряска кистями рук. Невдоволення або злість можуть посилити стереотипії до такої міри, що вони можуть стати небезпечними.

Саморегуляція

Деякі стереотипії є способом втішити себе або заспокоїтися. Так багато немовлят смокчуть пальці, щоб розслабитися. Деякі діти доторкаються до волосся інших чи до одягу з цікавих текстур.