Слухняні діти – таке буває?

Слухняні діти або як «змусити» дитину чистити зуби, прибирати іграшки, робити домашнє завдання, піклуватися про домашнього вихованця, розвішувати акуратно свій одяг і т.п.?

Сила волі дитини, можливість впоратися зі своїми бажаннями і емоціями розвивається аж до середньої школи. Тому, з одного боку, жорстко вимагати безумовного самостійного виконання дітьми обов’язків безглуздо і шкідливо для відносин. З іншого, контролювати виконання все-таки необхідно для того, щоб розвивалася така якість, як довільність – основна ознака можливості навчання в школі.

Звичайно, для кожної ситуації є специфічні батьківські «прийоми», але для вирішення подібних питань можна дати загальні рекомендації.

Для того, щоб зрозуміти які дії зробити, потрібно знати які наші дії або бездіяльність підтримують поведінку дитини.

Отже, що закріплює проблему?

Значимість питання для дорослих, тривога батьків.

Наша особлива зацікавленість в тому чи іншому питанні, часто викликає або протест з боку дитини. Вона ніби бореться з нами за владу. Якщо ми вступаємо в боротьбу, значить, закріплюємо будь-яку негативну поведінку. Є діти більш поступливі. У таких дітей може розвиватися тривожність.

Гіпервідповідальність дорослих. Часто ми беремо на себе повну відповідальність за дії дитини, забуваючи нагадати дитині, що чистити зуби і мити руки важливо в першу чергу для неї самої.

Гіперопіка батьків. Гіперопіка батьків призводить до пасивності і інфантильності дітей. Хороша мама – «ледача» мама або зайнята мама, яка нагадує мимохідь або спокійно коментує побачене і далі йде по своїх справах.

Відсутність послідовності у вихованні і прикладу дорослих.
Часто так буває, що ми іноді приділяємо особливу увагу якомусь питанні, бурчимо і лаємося, а в інший час ми не звертаємо ніякої уваги на цю ж ситуацію.

Відсутність домашніх правил і наслідків за порушення цих правил. Мова йде про прості домашніі правила, наприклад, коли печиво ми їмо після супу, а не навпаки. Дитина повинна заздалегідь знати про наслідки своєї поведінки.

Відсутність гнучкості вимог. Іноді, батьки занадто вимогливі і непоступливі, що викликає опір дітей.

Порушення сімейної ієрархії. Відсутність кордонів і рамок призводить до зміни ролей. Дитина в ролі дорослого диктує батькам свої вимоги і чекає неодмінного виконання. У той же час, дитина підсилює негативну поведінку, як би вимагаючи: «Якщо ти зі мною не можеш впоратися, як ти мене захистиш?»

Слухняні діти: Як виростити відповідальну, старанну і дбайливу дитину?

Слухати і чути дитину, пояснювати і обговорювати, домовлятися і дотримуватися домовленості, вводити санкції при необхідності, демонструвати власний приклад.

Як саме зробити, щоб у вас були слухняні діти?

Перш за все, пояснити дитині, для чого потрібні ті або інші дії. Обговорити з нею всі можливі наслідки її бездіяльності. Увага! Пояснювати потрібно тільки один раз! Інакше, наші довгі монологи перетворюються в нотацію, яка дратує або просто в звуковий фон, на який можна і зовсім не звертати увагу.

  • Якщо не прибрати іграшки, на них можна наступити і зламати!

Потім, щоб уникнути нотацій і бурчання, а відповідно конфліктів з дитиною, необхідно коротко і дружелюбно нагадувати:

  • Ти сам знаєш, навіщо ми чистимо зуби!

Або спокійно коментувати те, що ви бачите:

  • Твоя куртка валяється на підлозі!

Перекласти відповідальність здебільшого на дитину:

  • Це твій живіт буде боліти.
  • Це твоя куртка забрудниться.

Голос дорослого при цьому – спокійний, упевнений, але завжди готовий допомогти.

Гумор і жарти – наші помічники в найскладніших ситуаціях!

  • Правильно! Кидай куртку на підлогу! Якраз збиралася вимити підлогу!
  • Можеш не чистити зуби! Нехай всі випадуть! Поставимо золоті! Красиво буде!

Погодитися з дитиною, підключаючись до її переживань і зізнатися відверто:

  • Мені теж дуже хочеться залишитися вдома!
  • Я теж не хочу робити свої домашні справи!

Іноді, просто попросити:

  • Я не можу змусити тебе! Я можу тільки попросити. Мені буде дуже приємно!

А ця «чарівна» фраза допоможе нам в різних ситуаціях.

Звучить вона так:

«Тобі потрібна погана мама? Я хочу бути хорошою мамою! Тому (наприклад) ми йдемо до стоматолога».

Говоримо спокійно, дружелюбно, але впевнено.

Для того, щоб навчити дитину «працювати», спочатку дорослому доводиться потрудитися. Необхідно бути структурним і послідовним, демонструвати впевненість і ласкаву вимогливість. Поруч з таким дорослим дитина почувається в безпеці і, тому у неї немає необхідності демонструвати непослух.