9 лайфхаків: як швидко запам’ятовувати інформацію дитині

Дитина не запам’ятовує інформацію? Повторюєте по десять разів, а через 5 хвилин вона уже все забуває? Розбираємось у статті, як можна швидко запам’ятовувати інформацію дитині і надовго запам’ятовувати матеріал без нудного зубріння та сліз.⠀

Відмінна пам’ять – важлива якість у розвиток інтелектуальних здібностей. У дітей різного віку свої особливості роботи мозку. У процесі навчання пам’ять у дошкільнят та молодших школярів розвивається у 2 напрямках:

  • Смислове запам’ятовування;
  • Управління засвоєним матеріалом (пригадування, відтворення).

Щоб дитина могла використати, що дізналася, вона повинна навчитися не механічного, а смислового запам’ятовування. Для цього потрібно навчитися розділяти інформацію на групи за змістом та відзначати опорні точки для збереження матеріалу в пам’яті.

Як швидко запам’ятовувати інформацію: кілька кроків:

  • Розуміння, для чого потрібно запам’ятовувати інформацію;
  • Проводити аналіз;
  • Виділяти суть;
  • Узагальнювати;
  • Запам’ятовувати після узагальнення.

Подивимося, як це зробити.

  1. Повторення – мати навчання!
    Учні, які регулярно повертаються до пройденого матеріалу, вирізняються високою успішністю з усіх предметів.

Щоб швидко запам’ятовувати інформацію на довгий час, необхідно повторити 5 разів: одразу після впізнавання, через 20 хвилин, через добу, через 14 днів, через 2 місяці.⠀

Можете спробувати з дитиною таку схему:

Щотижня пишіть на картках, що пройшли і у вихідні освіжайте інформацію.
Наприкінці кожного місяця проходьте за щотижневими картками і закріплюйте нові знання за 30 днів.

Інформація, поділена на маленькі порції, запам’ятовується легше та швидше.

  1. Зримо в корінь
    Механічне заучування без розуміння сенсу не несе користі. Роблячи уроки з дитиною, намагайтеся пояснювати все, що їй незрозуміло. Інакше інформація, не утворивши зв’язків, повністю випарується через кілька днів.

Привчайте сина чи дочку осмислювати матеріал, розкладати теми на складові та шукати закономірності у контексті певного предмета.

  1. Малюємо інтелект-карти
    У дітей дошкільного віку та молодших школярів краще розвинена наочно-образна пам’ять, тому найефективнішим способом навчання є візуалізація. Швидко запам’ятати великий обсяг інформації допоможе класична майнд-меп. За допомогою неї можна виділити головне та побачити зв’язки між елементами.

Візьміть аркуш паперу. Всередині напишіть тему (ключове слово), від якої будуть відгалуження. Кожна лінія веде до поняття, що з головною темою. Малюйте «гілочки» доти, доки не докопаєтесь до суті.

  1. Складаємо та запам’ятовуємо
    Бажаєте, щоб дитина могла швидко запам’ятати багато інформації, спробуйте разом її зарифмувати. Наприклад, можна вивчити таблицю множення.

Можна складати свої вірші. Така творчість розвиває уяву, пам’ять та допомагає легше відтворювати складну інформацію.

А також вигадуйте веселі історії. Наприклад, у дитини є набір термінів, які ніяк не вкладаються в голові, нехай становитиме з них свою розповідь. Чим кумедніше вийде, тим краще!

  1. Блок-схеми на допомогу
    Дитина погано запам’ятовує інформацію, що робити? Спробуйте намалювати блок-схему. Це малюнок, на якому зміст матеріалу передається за допомогою умовних знаків, символів, рис і слів таким чином, щоб направити думку в потрібне русло.
  1. Користуйтесь стікерами
    Відмінний спосіб, якщо вашій дитині потрібно підтримати мову. Наприклад, багато батьків наших учнів використовують стікери для навчання з дітьми слів. Можна наклеювати нагадування на предмети домашнього інтер’єру, окрему дошку тощо.

Якщо ваша дитина зараз займається без ентузіазму і погано запам’ятовує матеріал, спробуйте заняття в нашому центрі дитячого розвитку Аутизон+. Ви побачите, як зміниться настрій вашого сина чи доньки, а перші результати буде видно вже через декілька занять.

  1. Увімкніть аудіозаписи
    Ще один спосіб, як краще швидко запам’ятовувати інформацію. Багаторазове прослуховування допомагає запам’ятати матеріал легше та швидше. Слухати можна будь-що: шкільні підручники, корисні подкасти, аудіоказки.

Шукайте в соціальних мережах, записуйте самі, головне, дотримуйтесь інтонації, щоб слухати було цікаво та приємно.

  1. Читайте разом
    Усвідомлене читання допомагає сконцентруватися, розслабитись та включити уяву. Роздуми у процесі допомагають легше зрозуміти вміст і швидко запам’ятати інформацію. Тому в тих, хто багато читає, добре розвивається пам’ять і новий матеріал засвоюється повною мірою.

Якщо дитина поки що не вміє читати, читайте їй вголос. А потім питайте, що нового вона дізналася, що в історії запам’яталося більше, на якого героя хотіла би бути схожа і т.п. Завдяки аналізу тексту надалі перехід від механічного читання до усвідомленого проходитиме легше і швидше.

  1. Не забуваємо про відпочинок та сон
    Втома – ворог пам’яті. Щоб у дитини легко засвоювався будь-який матеріал, у неї має бути багато сил та гарне здоров’я.

Здоровий сон допомагає обробити та зберегти отриману за день інформацію. Забезпечити його допоможуть свіже повітря у кімнаті та вечірні ритуали. Наприклад, читання улюблених книг у ліжку.

А також було помічено, що вчити вірші чи готуватися до іспиту найефективніше перед сном. Нові знання впорядковуються та закріплюються у голові під час відпочинку. Позаймайтеся з дитиною на ніч, і вранці відлітатиме від зубів.

Головне — мамам, татам і педагогам розуміти, що хороша пам’ять та інтелект – це та база, на якій у маленької людини будуватиметься все доросле життя. Тому обов’язок дорослих – закласти правильний та міцний фундамент із раннього дитинства.