Правильна постава у дитини: рекомендації та прості вправи для здорової спини

Правильна постава у дитини не призводить до порушень багатьох функцій організму. У статті говоримо, за якими ознаками визначати порушення постави у дітей та розбираємо вправи для здорової спини. Щоб не зіткнутися з незворотними наслідками, важливо вчасно схаменутися і вжити заходів.

Одним із найпоширеніших захворювань опорно-рухового апарату є порушення постави. Ця недуга спостерігається приблизно у 60% сучасних дітей, а 15% з них уже страждають на сколіоз у підлітковому віці.

Якщо вчасно не вжити заходів, то проблеми з хребтом у майбутньому забезпечені. В результаті погіршується дихання, кровообіг, робота травної системи, знижується розумова та фізична працездатність. Може розвинутися короткозорість та астигматизм.

Придивіться до сина чи доньки просто зараз. Нормою вважається, якщо голова знаходиться прямо, плечі на одному рівні, грудна клітка розгорнута, ноги в колінних та тазостегнових суглобах розігнуті, живіт підтягнутий.

Про порушення можуть говорити постійно опущені плечі і голова, збільшення грудного і шийного вигинів хребта, звисаючий живіт і грудна клітка, що запала.

Правильна постава у дитини та її Профілактика

На фізичне формування людини впливає довкілля. Дорослим важливо стежити за правильною поставою у дитини в положенні, що сидить і стоїть, при ходьбі.

Також мамам і татам не варто нехтувати такими порадами:

Збалансоване харчування
Щоденне меню дитини повинне складатися зі свіжих фруктів, овочів, кисломолочних продуктів, м’яса, риби, щоб з їжею надходили необхідні вітаміни, мінерали та мікроелементи.

Ігри, прогулянки, заняття на свіжому повітрі
Вони корисні для нормальної роботи серцево-судинної системи, зміцнення м’язів, обміну речовин та гарного настрою.

Правильно підібрані меблі зі зростанням
Висота столу повинна бути на рівні ліктя дитини в положенні, а стільця – не перевищувати рівень підколінної ямочки гомілки. У сидячому положенні ноги повинні утворювати прямий кут. За потреби можна скористатися підставкою під стопи.

Висвітлення у навчальній кімнаті
Під час організації робочого місця школяра дотримуйтесь таких правил:

  • розташуйте джерела освітлення так, щоб вони знаходилися з протилежного боку від руки, якою пише дитина;
  • поєднуйте спільне світло у кімнаті з настільною лампою;
  • колірна температура ламп має бути близька до денного світла;
  • верхні світильники вибирайте яскраві та холодні, але які не давлять на очі.

Місце та поза для сну
Ліжко не повинно бути м’яким. Щоб у тіла була опора, а м’язи не слабшали та не розтягувалися, вибирайте ортопедичний матрац. Спати корисніше не на боці, згорнувшись калачиком, а на спині.

Уміння правильно сидіти, ходити
Спина повинна торкатися спинки стільця впритул, але зберігати вигин попереку, голова мати невеликий нахил вперед, груди знаходитися від столу на відстані до 2 см.

Починаючи з 3-річного віку, до ранкової гімнастики дитини включайте вправи для постави, які розглянемо далі. А зараз пропонуємо тест.

Як швидко зрозуміти, що дитина має проблеми з поставою?

Поставте його у невимушену позу. Візьміть сантиметр і виміряйте відстань від виступаючого (сьомого) шийного хребця до кожної лопатки по черзі. Якщо все гаразд, показники будуть однаковими.

Другий спосіб перевірки – поставте дитину спиною до стіни, де немає плінтуса. Її п’яти, ікри, сідниці, лопатки та потилиця повинні її торкатися. В області поперекового та шийного відділу відстань між тілом та стіною має бути приблизно на ширині 3 см.

Вправи для здорової спини у дітей

Щоб у дитини виробилася звичка правильно сидіти, стояти, лежати, включайте до щоденної розминки наступні заняття:

  1. Біля дзеркала

Краще робити разом, то буде навіть веселіше. Спочатку сутультесь, потім випрямляйтеся. Дивіться своє відображення і виконуйте по 10 – 15 разів. Так виробляється м’язове почуття та звичка до правильної постави.

  1. Біля стіни

Попросіть дитину стати до стіни, а потім, не рухаючи тілом, по черзі відводити праву та ліву руку убік, піднятися на шкарпетки, сісти. Рекомендується фіксувати кожне положення у статиці до 6 сек., влаштовувати перепочинок після підходу 10 – 12 сек.

  1. Утримання предметів на голові

Візьміть маленьку подушку, кубик, книжку. Поставте дитині на голову (ближче до тім’яної частини). Попросіть рухатися таким чином, щоб предмет не впав. Завдяки вправі виробляється рефлекс правильного положення голови, тренується навичка управління окремими групами м’язів.

  1. Координація рухів та баланс

У форматі гри можна робити стійку на одній нозі або «ластівку», сидячи на стільці з кубиком на голові, повертатись у різні боки, ходити колодою.

Така гімнастика допомагає зміцнити м’язи спини та шиї, розвиває відчуття правильної пози, привчає дитину до правильної постави.

Також з метою профілактики порушень постави у дітей важливо запобігти розвитку плоскостопості. Неправильне положення стопи призводить до негативних змін хребта.

Важливо розуміти, що вправи ефективні лише до 14 – 15 років. У старшому віці постава вже сформована і не піддається корекції цими методами.

Нехай ваша дитина буде здорова і навчається із задоволенням!