Чи можна ображатися на дитину?

Відповідає психолог, педагог дитячого центру Аутизон+

«Як можна ображатися на дитину?!» – обурено заявила одна дама. «А справді, як…» – задумаються дорослі. «Легко», – відповіла дитина і демонстративно надуває губи. Якщо у неї, звичайно, немає молодшого братика або сестрички, на яких їй ображатися не дозволяють, а також в їхньому напрямку можна злитися, заздрити і скупитися. Тому що негативні дії по відношенню до маленьких заборонені, воно і правильно, ображатися на слабких не comme il faut. Але що ж робити з почуттями?

Суспільство, в якому ми живемо, вчить нас, що дітей треба любити, але не уточнює, як саме, то чи іграшок побільше купувати, то чи обіймати частіше, то чи грати з ними, то говорити «по душах». І «по душах» – це як? Скаржитися на самодура начальника, який зіпсував настрій на роботі, або питати, чим годували в дитячому садку? Тому, як розмовляти з дитиною, навчають книги. Є ще безліч книг, передач, порад, які підказують нам, як ще ми можемо проявити свої турботу і увагу.

Отже, ми проявляємо до дитини інтерес, ми співпереживаємо їй, ми навчилися говорити правильними емпатічними фразами, нам знайоме словосполучення «активне слухання», ми прислухаємося до його потреб і прагнемо задовольняти їх, ми намагаємося, ми докладаємо зусиль.

Перестаємо ображатися на дитину. Вчимося володіти почуттями.

Ми виявляємо базове почуття хороших батьків – любов. Любов до дітей підтримується суспільством як природний ресурс виживання людського роду (історія показує нам, що ті, хто не піклується про своє потомство вимирають. На це звернув увагу італійський психоаналітик Луїджі Зойя в монографії «Батько». Чи не махав би Іван Грозний посохом в напрямку голів своїх синів, дивись, і не змінилася б монарша династія).

Також товариство вітає щодо дітей радість, розчулення, щастя, захоплення, співчуття, милування. Часом батькам іноді дозволяється відчувати печаль і смуток, якщо діти поводяться негідним чином. Але все-таки, чи можна відчути образу на дитину, коли, наприклад, вона називає приготований з любов’ю торт несмачним? А позаздрити малюкові, коли дружина приділяє йому уваги більше, ніж мені, його батькові? А відчувати безпорадність, вину, збентеження, страх? А що з приводу відрази, нудьги, відчаю, досади, розчарування, ревнощів?

Відчувати найрізноманітніші почуття і емоції природно, вони народжуються незалежно від людської волі. Але оскільки ми носимо горду назву Homo sapiens, ми можемо в повній мірі своїм розумом користуватися. Нам є усвідомлення своїх почуттів і емоцій. Емоції прості і короткочасні, а почуття мають тривалість в часі і влаштовані складніше. Наприклад, любов – це почуття, а радість – емоція. Ми відчуваємо любов до своєї дитини, але можемо дратуватися в конкретний момент, коли вона видає нестерпний шум або стрибає на нашій голові. В даний момент не варто зображувати зусиллями міміки і інтонації штучну радість, демонструючи, таким чином, абсолютне прийняття. Дитині це не буде корисно, в такій ситуації почуття реальності її буде підводити. Для її емоційного розвитку їй важливо буде дізнатися, що певні її дії можуть не завжди бути приємні іншим людям.

Відповідаємо за свої помилки

Звичайно, не варто зриватися на дитину. Її уявлення про світ занадто малі, щоб витримати затоплення від безконтрольного виливу чужих почуттів. Не вірте тим, хто каже, що з дитиною треба говорити, як з дорослим. Так і до неврозів недалеко.

Але навіть якщо ви не стрималися, і розум зловив вас, приблизно, на наступному потоці свідомості: «Ой, а що це зі мною зараз відбувається, коли я з криком ганяюся за дитиною з новою сукнею в руках, яким витирали компот на липкому підлозі? Здається, я злюся, або навіть гніваюся. О, жах, на кого? На власну дитину», ви можете в той же момент змінити свою поведінку і спокійно пояснити дитині, що ви вели себе зараз так дивно, тому що були дуже засмучені її вчинком, і зараз ви шкодуєте про свою реакцію, ви були засмучені, але прощаєте її, тому що незважаючи ні на що, любите її.