9 способів навчити дитину ходити до магазину

Для дитини з РАС ходити до магазину може перетворитися на справжнє випробування. Звуки, запахи, незнайомі люди, яскраве світло, велика кількість інших сенсорних стимулів часто призводить дітей з аутизмом до зривів. Їхня сенсорна система перевантажується і вони вдаються до єдино правильного способу зупинити це – вибухають обуренням, яке ми сприймаємо як таку істерику.

У кого хоча б раз дитина не валялася, заходячи немов криком, на підлозі в супермаркеті? Багато хто з нас знайомий з цим почуттям сорому і безпорадності. Коли малюк кричить на всю міць своїх легень, а ви не розумієте, як його заспокоїти і перестати бути причиною невдоволення оточуючих. Після таких «концертів» найлегше відмовитися від походів у магазин у компанії дитини та позбавити себе таких неприємних моментів.

Проте, за таким рішенням стоять не найкращі наслідки. Дитина позбавляється можливості отримувати досвід і тренувати свою сенсорну систему, а ви ускладнюєте своє майбутнє життя і стрімко несетеся до самоізоляції.

Як навчити дитину ходити до магазину?

Передбачуваність.
Людина, яка знає чого очікувати, значно менше стресує навіть у неприємній ситуації. Заздалегідь розкажіть і покажіть дитині в який магазин ви збираєтеся зайти, що хочете купити, скільки часу там проведете і що вона отримає в результаті. Якщо у дитини невеликий запас терпіння, спершу відмовтеся від походів до гіпермаркету. Беріть її з собою у невеликі магазини, де час вашого перебування буде недовгим, а ситуація максимально передбачуваною.

Ігрове моделювання.
Придумайте гру, в якій ви зображатимете себе покупцями, подивіться мультики, де в сюжеті є магазини, скачайте ігрові програми про шопінг, подивіться картинки або фотографії. Якщо є можливість, подивіться разом віртуальний тур магазином. Його, до речі, можна зробити самостійно. Сходіть у магазин напередодні самі, без дитини, і зніміть на відео, як ви ходите між стелажів, заповнюєте кошик покупками та підходите до каси.

Заохочення прийнятної поведінки у магазині.
Починайте з малого. Нехай спочатку це буде невеликий магазин біля будинку і вперше ви зайдете туди, щоб озирнутися і купити щось конкретне. Вибирайте час, коли в магазині буде найменше покупців, а черги на касах малоймовірні. Нагороджуйте кожен успішний крок похвалою, а результат закріпіть додатковим заохоченням. При виборі нагороди орієнтуйтесь на бажання та інтереси дитини, а також, співвідносите величину заохочення з обсягом зусиль, які доведеться їй докласти.

Візуальний розклад.
Використовуйте візуальний розклад. Нехай похід в магазин буде включений в загальний розпорядок дня і за ним слідуватиме будь-яке улюблене заняття. Якщо дитина знає чого чекати, вона зможе налаштуватися і похід у магазин, з великою кількістю сенсорних стимулів, не стане для неї несподіванкою. А побачивши, що після шопінгу на неї чекає щось приємне, вона легше переживе стресові моменти і найімовірніше впорається з тривогою.

Готовність до навчання.
Для того, щоб ваші зусилля увінчалися успіхом, треба готувати не лише середовище, а й враховувати внутрішній стан дитини. Не варто починати привчати малюка ходити до магазину, якщо він стомлений, роздратований, не виспався або ще не зміцнів після перенесеної хвороби. Всі ці фактори сильно знижують терпимість та впливають на його готовність освоювати нові навички. Імовірність успіху значно вища, якщо ви почнете працювати з дитиною, що добре відпочила, у хорошому настрої.

Розуміння тригерів.
Сходіть у магазин без дитини та оцініть, які тригери можуть запустити неприйнятну поведінку. Деякі діти не виносять гул кондиціонерів або шум кавомолки і тоді ви можете запропонувати дитині перед походом в магазин одягнути навушники. Якщо його виводить із себе блискуча реклама, порятунком можуть стати сонячні окуляри або прохід з іншого боку, звідки цієї реклами не видно. Знаючи тригери своєї дитини, ви можете заздалегідь спланувати похід у магазин таким чином, щоб вони меншою мірою вплинули на дитину.

Соціальні історії.
Підготуйте історію походу в магазин у картинках. За кілька днів до передбачуваного шопінгу, почніть переглядати підготовлену соціальну історію разом із дитиною. У соціальній історії повинні бути відображені відповіді на такі питання:

  • коли ми поїдемо в магазин,
  • на чому,
  • де паркуватимемося,
  • як зайдемо в магазин і що при цьому відчуємо,
  • що купуватимемо і як оплачуватимемо покупки на касі,
  • як ми повернемося до машини, покладемо покупки в багажник і поїдемо далі у своїх справах.

Запит про допомогу.
Ще одне дуже важливе питання, на яке вам слід відповісти до того, як ви підете в магазин: чи є у дитини доступний їй спосіб попросити вас про допомогу або сказати про своє бажання залишити неприємне місце? Дитина може використовувати, як сигнал слово, фразу, жест або картку із зображенням, але вона має бути можливість повідомити вам про свою потребу.

Покажіть за допомогою соціальних історій, як вона може використовувати це вміння в магазині або іншому сенсорно перенасиченому місці, а потім починайте тренувати у полі. Іноді дитині буває складно відреагувати вивченим способом, якщо вона перевантажена, але напевно є сигнали в її поведінці, які можуть вказати на зрив, що наближається. Будьте уважні, не допускайте їх, відводьте малюка у безпечне місце до того, як він почне демонструвати небажану поведінку.

Віра у успіх.
Якщо зрив все ж таки стався, незважаючи на всі вжиті вами заходи, не засмучуйтесь. Дитина реагує звичним чином, а нова форма реагування вимагає від неї додаткових зусиль. Зробіть крок назад. Поверніться наступного разу в менший магазин, де дитина змогла впоратися або до вивчення соціальних історій і перегляду відеоматеріалів. Пам’ятайте, що багато проблем можна вирішити за допомогою наполегливості, частоти та сталості. Майте на увазі результат, заради якого ви працюєте: це ваша свобода в пересуваннях і успішна соціалізація дитини. Підкріплюйте свою працю приємними заняттями або дрібницями, не пред’являйте до себе та свого чада завищених та нереалістичних вимог, дозвольте процесу рухатися у комфортному для всіх темпі. Немає причин думати, що саме ваша дитина не впорається з поставленим завданням, можливо їй просто потрібно трохи більше часу.

Головне – це потрібно мати терпіння!

Якщо ваша дитина займається з поведінковим аналітиком, повідомте йому про бажання почати працювати з поведінкою в магазинах. Поставте це у ваш план. Поради фахівця, які враховують індивідуальні особливості та характеристики дитини, дозволять вам досягти мети швидко та з мінімальною кількістю неуспішних спроб, а, як ми пам’ятаємо, безпомилкове навчання – це найбільш підходяща форма пізнання для дітей з РАС.