Книги про дітей з аутизмом

Книги про дітей з аутизмом, головні герої яких – люди з розладом аутичного спектру (РАС) або їх рідні. У добірці – шість історій, що показують аутизм з різних сторін: від автобіографії відомого професора з РАС до книги про дитину, що залишилася без уваги.

Книги про дітей з аутизмом:

  • Кіт Стюарт. Хлопчик, зроблений з кубиків.

Коротко: роман зі щасливим кінцем про кризу в родині, де росте син з аутизмом.

Книги про дітей з аутизмом

Восьмирічний Сем – єдина дитина в сім’ї, у нього аутизм. Його батькам непросто: вони постійно на взводі і до смерті бояться істерик і непередбачуваності хлопчика. Алекс – батько, від імені якого йде розповідь – вважає, що його дружина Джоді краще справляється з сином, а головна справа батька – тільки забезпечувати сім’ю (в кризових ситуаціях він самоусувається). На перших же сторінках Джоді каже, що втомилася від такого розподілу обов’язків і пропонує пожити окремо.

«Хлопчик, зроблений з кубиків» – це історія змін, через які проходить Алекс, а разом з ним і Сем. Батько починає прислухатися до себе і сина і раптом краще розуміє Сема – життя сім’ї стає іншим. Незважаючи на голлівудський хепі-енд, книгу можна назвати реалістичною. Це очікувано: автор Кіт Стюарт не тільки пише в The Guardian про комп’ютерні ігри (це сильно вплинуло на зміст книги – багато історії крутяться навколо гри «майнкрафт»), а й виховує сина з аутизмом.

  • Пол Коллінз. Навіть не помилка. Батькова подорож в таємничу історію аутизму.

Коротко: батько дитини з аутизмом вивчає тему усіма можливими способами.

Книга про дітей з аутизмом

Пол Коллінз, письменник і історик науки, вивчає аутизм свого сина з різних сторін: з’ясовує, як його стали відрізняти від інших станів; говорить з вченими про причини; розповідає історії людей з аутизмом з минулих століть; і навіть відвідує в’язницю, щоб подивитися, як ув’язнені вчать собак допомагати людям з додатковими потребами. Все це переплітається з історією його власного трирічного сина, який вміє читати, але майже не говорить.

  • Марія Гаярдо і Мігель Гаярдо. Марія і я.

Коротко: графічний роман про батька і доньки, у якої аутизм. А ще про складнощі і любові.

Книжки про дітей та аутизм

Іспанський художник Мігель Гаярдо розповідає про свою дочку Марії: у неї аутизм, з нею непросто спілкуватися, на неї завжди дивляться люди, але він дуже її любить. У коміксі він розповідає про особливості дівчинки і описує ситуації, в яких вони з дочкою раз у раз виявляються. Вперше в Україні книга вийшла в 2014 році, в 2019-му її перевидали з другою частиною, в якій Марії вже 20 років.

  • Марк Хеддон. Загадкове нічне вбивство собаки.

Коротко: підліток з розладом аутичного спектру розслідує вбивство пса.

Книги про дітей з аутизмом РАС

Відомий і майже детективний роман, написаний від імені підлітка з розладом аутичного спектру (РАС). Хтось вбиває сусідського собаку, і Крістофер вирішує з’ясувати хто. Йому доводиться спілкуватися з різними людьми, але дається це з великими труднощами. Поступово розкриваються кілька важливих історій, які від нього намагалися приховати. Ця книга і про те, як виглядає світ людини з РАС, і про те, що переживають його батьки.

  • Темпл Грендін. Відчиняючи двері надії. Мій досвід подолання аутизму.

Коротко: автобіографія жінки з аутизмом.

Книги про аутизм

Темпл Грендін – відомий у всьому світі фахівець з поведінки тварин і професор Державного університету Колорадо. До трьох років вона не говорила, погано йшла на контакт, фахівці сумнівалися, що вона взагалі зможе соціалізуватися. У книзі Грендін пояснює, чому вона робила те, що навколишні називали проявами аутизму. В кінці книги є медичні рекомендації, але лікарі давно відмовилося від цих методів (автобіографія написана в 1986 році).

У 2010 році за мотивами цієї історії вийшов фільм «Темпл Грандін». В кінці 2019-го опубліковано переклад ще однієї книги цього автора з робочою назвою «Світ в картинках». Є й інші книги, написані людьми з РАС, наприклад, «Особливе дитинство» Ірис Юханссон і «За стіною» Стівена Шора.

  • Синтія Лорд. Правила. Не знімай штани в акваріумі!

Коротко: дитяча книга про сестру хлопчика з аутизмом.

Книги про дітей з аутизмом

Часто, коли в сім’ї росте дитина з аутизмом, вся увага дорослих дістається йому, а проблеми брата або сестри відходять на другий план. Ця книга – про дівчинку, яка стежить за своїм молодшим братом і одночасно справляється з підлітковим життям. На допомогу і пораду батьків їй розраховувати не доводиться.