Вітаю вас, дорогі батьки особливих діток, як ніхто інший знає, наскільки важко дитині з ДЦП дається кожен рух, кожне слово. Чи замислювалися ви коли-небудь, як пов’язані між собою розвиток мови та активність рук? Як не дивно, розвиток дрібної моторики рук і мова знаходяться у прямій залежності через особливий устрій людського мозку, конкретні центри якого несуть відповідальність за певні операції і знаходяться в тісному зв’язку один з одним. Будучи у близькому «сусідстві» з центрами мови, ділянки дрібної моторики активізують їхню роботу, як каталізатор.
Крім того, доведено, що розвиток дрібної моторики рук впливає на такі важливі властивості свідомості, як увага та координація, мислення та уява, спостережливість та зорова пам’ять. Ось чому дуже важливо не затягувати із заняттями дрібною моторикою, адже це справа далеко не одного дня. Наберіться терпіння, адже зусилля стоять на тому: кожен спільний рух може обернутися майбутнім звуком, словом і навіть пропозицією. Про безліч інших позитивних результатів і говорити нічого.
Розвиток дрібної моторики рук та її значення у житті дитини з ДЦП
Як відомо, однією з основних проблем діток з діагнозом «дитячий церебральний параліч» є обмеженість у русі – і вже з однієї цієї причини треба розпочати нерівний бій з обставинами за розвиток дрібної моторики рук. Адже це саме те, що потрібно ураженим мозковим ділянкам унікальної дитини для формування початкових уявлень про те, що таке рух. Так, ваші чада позбавлені цих знань з народження, але в тому немає їхньої провини і тільки ви можете це виправити. Індивідуальний підхід, регулярність занять – з кожним днем ви будете повільно, але впевнено наближатися до основної та найголовнішої мети – рухової активності.
Якщо цей факт дуже важливий для кожної не обмеженої обставинами дитини, то можна з упевненістю сказати, що розвиток дрібної моторики у дітей з дцп – просто життєва потреба. Адже дрібна моторика є прихованою стороною рухової сфери, всі позитивні зміни в якій відбуваються виключно природним шляхом.
Основні принципи та організація роботи: як усе зробити правильно
Повторюся, на великий ефект не можна розраховувати швидко і, тим більше, блискавично. Проте реалізуючи підходи до розвитку дрібної моторики грамотно, уважно та педантично, можна значно прискорити оздоровчий процес. Для цього потрібно не просто знати, які функції дитини збережені, а які трохи порушені, а й:
- підходити до занять творчо, перетворюючи їх на систематичний, наочний та активний процес з індивідуальним підходом та регулярною постійністю;
- використовувати естетично привабливі матеріали та методи художнього слова – віршів та загадок, скоромовок та примовок, а також обов’язково задіяти заохочувальні заходи за найменші успіхи;
- перетворити вправи над рутинний працю, зробити їх маленьким святом – з приємними моментами, усмішками і жартами над невдачами;
- ретельно слідкувати за зміною пози дитини, м’язовим розслабленням та зведенням до мінімуму рухів через силу, підтримуючи комфортний темп роботи;
- забезпечити тривалість процедур з їх багаторазовим повторенням та поступовим ускладненням.
Способи розвитку дрібної моторики
Як фізіологічно відбувається розвиток мови дітей через розвиток дрібної моторики, ви вже зрозуміли. Тепер можна перейти до втілення теорії на практиці, а саме основної методики, яка допоможе досягти результатів. До таких способів відносяться:
- Масаж тильного боку кистей, долонь, пальців.
- Пальчикова гімнастика та ігри з використанням дрібних предметів та матеріалів, наприклад, м’ячиків або кульок, лічильних паличок або сірників.
- Спеціальні розвиваючі іграшки, до яких належать різноманітні види пірамідок, матрьошок, кубиків, пазлів, рамок, магнітних фігурок та кубів-сортерів.
- Ігри з пластиліном, глиною чи тістом.
- Спеціальні стенди для розвитку дрібної моторики або так звані дошки Сегена, що зображають різні предмети як живі, так і неживі.
- Шнурівки та вправи з нитками.
- Ігри з піском, водою, папером, крупами, гудзиками, камінчиками або бусинами.
Також відмінним розвиваючим ефектом мають такі звичні для дитини заняття, як малювання та розфарбовування, аплікація або конструювання.
Таким чином, тепер ви можете припустити загалом, як багато зусиль доведеться прикладати щодня, не зупиняючись ні на секунду. Але повірте, ваші прагнення не пройдуть даремно: розвиток дрібної моторики рук важко переоцінити. Залишається лише побажати мамам та їхнім діткам невичерпного оптимізму, віри в себе та власні сили та, звичайно, титанічного терпіння! Вчіться і розвивайтеся, підписуйтесь на оновлення нашого блогу і ділитеся досвідом з оточуючими – нехай приводів для усмішок стане трохи більше.