Діагностування, лікування та життя з РАС

Розповідаємо, до яких фахівців звертатися по допомогу, які методи корекції мають доказову базу, а які – ні, і що робити, якщо діагноз РАС підтвердили.

Діагностування

Педіатр шукатиме ознаки затримки розвитку дитини на регулярних оглядах. Якщо у вашої дитини виявляться якісь симптоми РАС, вас, швидше за все, направлять до фахівця, який лікує дітей з розладом спектра аутизму, наприклад, до дитячого психіатра, психолога, невролога, для оцінки.

Оскільки РАС широко варіюється за симптомами та ступенем тяжкості, його може бути важко діагностувати. Немає спеціального медичного тесту на підтвердження наявності розлади. Натомість фахівець може:

  • Спостерігати за вашою дитиною і запитувати про те, як розвивалися та змінювалися її соціальні взаємодії, комунікативні навички та поведінка з часом.
  • Дати вашій дитині тести для виявлення проблем зі слухом, мовою, рівнем розвитку, а також соціальних та поведінкових проблем.
  • Запропонувати вашій дитині структуровані соціальні та комунікативні взаємодії та оцінити їх ефективність.
  • Залучити інших фахівців до встановлення діагнозу.

Лікування

Немає ліків від розладу спектра аутизму, як і універсального способу його лікування. Мета лікування полягає в тому, щоб максимізувати здатність дитини функціонувати, полегшуючи симптоми РАС та підтримуючи розвиток та навчання. Раннє втручання у дошкільному віці може допомогти вашій дитині освоїти важливі соціальні, комунікативні, функціональні та поведінкові навички.

Спектр домашніх та шкільних методів лікування та втручань при РАС може бути величезним, і потреби вашої дитини можуть змінюватися з часом. Ваш лікар може порадити варіанти допомоги у вашій спільноті.

Якщо у вашої дитини діагностували РАС, зверніться до експертів з метою розробки стратегії лікування та створіть команду фахівців, щоб задовольнити потреби вашої дитини.

Серед варіантів лікування можуть бути:

  • Поведінкова та комунікативна терапія.

Багато програм охоплюють широкий спектр соціальних, мовних та поведінкових труднощів, пов’язаних із розладами аутистичного спектру. Деякі програми спрямовані на покращення проблемної поведінки та навчання нових навичок. Інші програми фокусують увагу на навчанні дітей тому, як діяти у соціальних ситуаціях або як краще спілкуватися з іншими людьми. Прикладний аналіз поведінки (АВА) може допомогти дітям освоїти нові навички та застосовувати їх у різних ситуаціях за допомогою системи мотивації, що ґрунтується на винагороді.

  • Виховна терапія.

Діти з розладами аутистичного спектру часто добре реагують на високоструктуровану освітню програму. Успішні програми, як правило, включають команду фахівців і різні заходи щодо поліпшення соціальних навичок, спілкування та поведінки. Дошкільнята, які отримують інтенсивні індивідуальні поведінкові втручання, часто демонструють добрий прогрес.

  • Сімейна терапія.

Батьки та інші члени сім’ї можуть навчитися грати та взаємодіяти зі своїми дітьми так, щоб розвивати навички соціальної взаємодії, керувати проблемною поведінкою та навчати навичкам повсякденного життя та спілкування.

  • Інші види терапії.

Залежно від потреб вашої дитини, логопедія може бути корисною для покращення комунікативних навичок, працетерапія — для навчання повсякденним речам, фізіотерапія — для покращення руху та рівноваги. Психолог може порекомендувати способи вирішення проблемної поведінки.

  • Застосування антибіотиків.

Жодні ліки не можуть полегшити основні ознаки розладу аутистичного спектру, але певні ліки можуть допомогти тримати симптоми під контролем. Наприклад, спеціальні ліки можуть бути призначені, якщо ваша дитина гіперактивна; антипсихотичні препарати іноді застосовуються для лікування серйозних поведінкових проблем; антидепресанти можуть бути призначені на лікування тривоги. Інформуйте всіх медичних працівників про прийом вашою дитиною будь-яких ліків та добавок. Деякі ліки та добавки можуть взаємодіяти, викликаючи небезпечні побічні ефекти.