Десять заповідей для батьків від Януша Корчака

Багато хто читав у дитинстві і любив книги Януша Корчака (Г. Гольдшмідт) “Король Матіуш Перший” та “Король Матіуш на безлюдному острові”. Його книга “Правила життя” розрахована більше на дітей, а повість “Коли я знову стану маленьким” – швидше для дорослих. Корчак викриває міфи про безтурботність дитинства та змінює наші уявлення про дітей. І він лишає нам чудові десять заповідей для батьків.

Виявляється, діти не завжди брешуть, і, якщо їх лаяти, вони дуже переживають, а одне слово підтримки може створити диво.

Їхні проблеми – зовсім не такі дріб’язкові, як бачиться дорослому. Прірва між дорослими та дітьми тільки здається глибокою. Діти не розуміють дорослих. Навіщо вчитися? Дотримуватись правил? У «Правилах життя» Корчак з допомогою прикладів пояснює дітям, що це правила тому і називаються, що запропоновані самим життям. А дорослим діти здаються непередбачуваними. Вони на багато речей дивляться зовсім з іншого боку, і це часто ставить нас у глухий кут і дратує, тому що ми дуже швидко забуваємо, як ми самі були дітьми. Повість «Коли я знову стану маленьким» – це путівник дитячої свідомості та світосприйняття.

Формування особистості

Діти відкриті всьому світу і дуже тендітні. Корчака дуже хвилює повсякденне життя дитини, її вразливість. Книги його просякнуті любов’ю до дітей та бажанням захистити тендітну дитячу душу. А головне в його книгах те, що будь-які події, які з дитиною відбуваються в дитинстві, накладають на неї певний відбиток і, таким чином, формується його особистість. Доля цього щоденника менш трагічна, ніж доля його автора. Януш Корчак був уже відомою особистістю і міг уникнути страшної долі, але вважав за краще залишитися з дітьми сирітського будинку до кінця. 6 серпня 1942 року старий лікар разом із двома сотнями дітей та співробітниками єврейського будинку сиріт пройшли останнім маршем вулицями Варшави до вокзальної площі, звідки євреїв товарними поїздами направляли до табору смерті Треблінка. Того ж дня до друга та учня Корчака постукав незнайомий хлопчик і вручив йому пакунок із записами. Щоденник Януша Корчака був надійно захований та опублікований лише у 50-х роках. За кілька днів у концтаборі Треблінка Януш Корчак разом із дітьми з «Дому сиріт» увійшов до газової камери.

Ця чудова людина залишила нам десять заповідей для батьків:

  1. Не чекай, що твоя дитина буде такою, як ти чи такою, як ти хочеш. Допоможи їй стати не тобою, а собою.
  2. Не вимагай від дитини плати за все, що ти зробив для неї. Ти дав їй життя, як вона може віддячити тобі? Вона дасть життя іншій, та – третій, і це незворотний закон подяки.
  3. Не зганяй на дитині свої образи, щоб у старості не їсти гіркий хліб. Бо що посієш, те й зійде.
  4. Не стався до його проблем зверхньо. Життя дане кожному під силу, і будь впевнений – йому воно тяжке не менше, ніж тобі, а може, й більше, оскільки він не має досвіду.
  5. Не принижуй!
  6. Не забувай, що найважливіші зустрічі людини – її зустрічі з дітьми. Звертай більше уваги на них – ми ніколи не можемо знати, кого зустрічаємо в дитині.
  7. Не муч себе, якщо не можеш зробити щось для своєї дитини, просто пам’ятай: для дитини зроблено недостатньо, якщо не зроблено все можливе.
  8. Дитина – це не тиран, який заволодіває всім твоїм життям, не лише плід від плоті та крові. Це та дорогоцінна чаша, яку Життя дало тобі на зберігання та розвиток у ньому творчого вогню. Це розкута любов матері та батька, у яких зростатиме не «наша», «своя» дитина, а душа, дана на зберігання.
  9. Вмій любити чужу дитину. Ніколи не роби чужому те, що не хотів би, щоби робили твоєму.
  10. Люби свою дитину будь-яким — неталановитим, невдачливим, дорослим. Спілкуючись з нею – радій, тому що дитина – це свято, яке поки що з тобою.