Знайти мотивацію до навчання не так просто навіть дорослим людям. З дітьми ще складніше: уроки можуть набридати, здаватися нудними та марними. Розповідаємо, як запалити іскру в дитині та мотивувати її вчитися.
Багато батьків стикаються із ситуацією, коли дитина не хоче вчитися. Діти, особливо молодшого віку, не вміють працювати з мотивацією. Для багатьох навчання стає нудним обов’язком, у якому вони не бачать великого сенсу. У дитини падає інтерес, прагнення займатися і погіршуються оцінки. Їй цікавіше сидіти в телефоні, дивитися смішні відео та проводити час із друзями. Перша думка, яка може спасти на думку батька – змусити.
Підготовка до школи: Читайте тут
Але примус – не найдієвіший спосіб: дитина може почати ще більше чинити опір. Щоб упоратися із проблемою, варто спочатку пошукати не способи її вирішення, а коріння. Відсутність мотивації, наприклад, може бути пов’язана із взаємовідносинами вчителя та учня. Необережні слова педагога, кинуті під час уроку, можуть прищепити неприязнь до предмета і на бажання вчитися. Серед інших можливих причин – погані стосунки з однокласниками, буллінг, низька самооцінка та надмірна завантаженість.
Якщо дитина почувається невпевнено, зазнає тиску з боку вчителя або інших учнів, то схоже ставлення з боку батька лише зажене його в кут.
Як допомогти дитині вчитися?
Перше, що потрібно зробити, якщо дитина втратила мотивацію вчитися, спробувати з нею поговорити і зробити це в максимально дружній формі. Запитати про стосунки з вчителями, однокласниками, дізнатися, чи не втомлюється вона і що можна зробити, щоб почувала себе краще. Сказати, що ви розумієте, оскільки самі проходили через шкільні роки і знаєте, як це складно. Дитина повинна бачити, що у неї є підтримка з боку батька і їй є до кого звернутися по допомогу. У випадках коли дитина замикається і не хоче йти на контакт, можна підключити дитячого психолога, який допоможе впоратися з ситуацією.
Головне – пам’ятати, що відсутність інтересу до навчання не говорить про те, що з дитиною щось не таке. Небажання вчитися можна порівняти з небажанням дорослої людини працювати. Воно часто виникає при проблемах з колективом, грубих начальниках, монотонних завданнях та переробках. Як тільки людина знаходить улюблену роботу, де до неї добре ставляться, підтримують і пропонують завдання, схожі на його інтереси, його мотивація зростає і вона починає працювати із задоволенням. Те саме відбувається з дитиною. Якщо змінити підхід до навчання, у неї з’явиться інтерес, а всі проблеми зникнуть. Важливо знати де шукати проблемні точки.