Чи купувати дитині VR-шолом віртуальної реальності

Навколо VR-шоломів та ігор для них точаться великі суперечки: чи шкідливий девайс? Чи страждає зір? А VR-шолом як впливає на психіку? А чи є від нього користь? Давайте розбиратися разом. Ми зібрали найпопулярніші запити щодо VR-технологій та думку експертів на їх рахунок.

Чи шкідливий VR-шолом для зору?

Негативно вплив на зір не доведено. Існує дослідження, яке підтверджує, що при короткостроковій дії VR-гарнітура не впливає на стереоскопічний та бінокулярний зір здорових дітей.

Якісних досліджень щодо тривалої взаємодії з VR-шоломами на даний момент не існує. Але ми рекомендуємо обмежувати час VR сесій, робити зарядку для очей. А якщо у дитини є проблеми із зором, то слід проконсультуватися з лікарем перед використанням гаджета.

Чи страждає психіка під час VR-ігор?

Дані наукової спільноти суперечливі. Є результати, які доводять руйнівний вплив конкретних ігор на формування психіки дітей, є результати з позитивними ефектами від взаємодії з гаджетами. Наприклад, Міжнародний інститут психосоматичного здоров’я застосовує VR-технології на лікування різних видів фобій. Боїтеся змій чи літатимемо на літаку? Гаджет може допомогти вам подивитися в очі власним страхам і пропрацювати їх у комфортній для вас обстановці. Такий формат терапії має переваги.

Важливо розуміти, що все залежить від вибору гри. VR тільки починає свою епоху, і ігор, створених спеціально для дітей, наразі зовсім мало.

Чи є користь від використання?

Дослідники з Канади стверджують, що діти від 7 до 16 років у віртуальній реальності демонструють стійкість до заколисування під час використання VR.

VR-шолом дозволяє захопити дитину під час навчання, показуючи різні явища “тут і зараз”.

Що кажуть самі виробники?

Інструкції з безпечного використання Rift та Gear VR, які опубліковані на сайті Oculus, забороняють використання шолома дітям віком до 13 років. Причина в тому, що у віці до 13-14 років продовжує формуватися зорова система. Також виробники рекомендують для зниження ризику виникнення дискомфорту або отримання травм дотримуватися таких правил:

  • Використовуйте виріб лише у безпечному місці;
  • При використанні шолома не тримайте в руках гострі чи інші небезпечні предмети;
  • Припиніть використання шолома, якщо відчули дискомфорт;
  • Не використовуйте шолом, якщо відчули втому або біль у м’язах;
  • Дайте вашому тілу можливість адаптуватися – вперше використовуйте його лише кілька хвилин та збільшуйте час використання поступово;
  • Робіть перерву мінімальною тривалістю 10-15 хвилин кожні півгодини;
  • Проконсультуйтеся з лікарем, якщо ви вагітні, у віці, страждаєте на порушення бінокулярного зору або психіатричними розладами, а також маєте хвороби серця або інші серйозні захворювання;
  • Регулюйте гучність, щоб не пошкодити слух.

На даний момент, підстав для повної відмови від VR не існує, але все ж таки нові технології варто застосовувати з обережністю. Ми радимо обмежувати час взаємодії дитини з VR-шоломом та відслідковувати її самопочуття та настрій.