Відеоігри для дітей: чому наші діти не вчитимуться за книжками

Дайте малюкові смартфон або планшет, і він, швидше за все, в лічені секунди розбереться, як користуватися незнайомими додатками та як включити відеоігри для дітей.

Технологічний бум означає, що діти стають комп’ютерними експертами в дуже ранньому віці, ще до того, як навчаться читати і писати. Але добре це чи погано? І як така пристрасть до гаджетів змінює картину світу наших дітей?

Додатки та навчальні платформи допомагають дітям XXI століття розвиватися і адаптуватися до світу.

Відеоігри та Технології для дітей – зло. Чи ні?

Відеоігри для дітей

Говорити, що технології шкідливі – те ж саме, що стверджувати, ніби їжа шкідлива. Немає єдиного ефекту від «прийому їжі», немає і єдиного ефекту від «перегляду телевізора» або «сидіння в планшеті». Різні продукти по-різному впливають на наше здоров’я: яблука корисні, від булочок товстіють, цукерки псують зуби. Точно так само і медіаконтент може по-різному впливати на розвиток дітей. Важливий не сам факт використання гаджетів, а те, з яким контентом дитина стикається і як він з ним взаємодіє.

Відеоігри для дітей можуть поліпшити концентрацію уваги, швидкість реакції, моторику, зір, вміння мислити стратегічно. Навіть відеосимулятори для навчання пілотів схожі на відеоігри.

Що відбувається в мозку, поки дитина сидить в телефоні?

Вплив сучасних технологій на дитячий мозок все ще вивчається, адже саме явище поки відносно нове. Але вже є деякі результати, які ясно показують – час, проведений перед планшетом, не можна назвати змарнованим. Наприклад, в одному з недавніх досліджень вчені перевіряли, як навчальні ігри впливають на розвиток зони мозку, відповідальної для забезпечення грамотності. Функціональна магнітно-резонансна томографія показала, що діти, які грали в такі ігри, розвинули цю область мозку швидше контрольної групи.

Є дослідження, які показують, що інтерактивні ігрові завдання краще тренують увагу, ніж відеоролики, які діти переглядають пасивний, не включаючись в процес.

Інші дослідники зосереджуються на біохімічних процесах, які протікають в мозку під час взаємодії з ігровим контентом. Є думка, що комп’ютерні відеоігри для дітей та інтерактивні завдання з ігровою механікою викликають викид ацетилхоліну – нейромедіатора, що полегшує перенастроювання нейронних зв’язків в залежності від досвіду. Іншими словами, він допомагає нам обробляти і осмислювати пережите, щоб потім на основі цих даних краще прогнозувати розвиток ситуації.

Виходить, відеоігри для дітей самі по собі не так вже й погані. Та чи варто забирати в дитини планшет і саджати його за книгу? Можливо, це зовсім не така вже хороша ідея.

Чому планшет корисніше словника

Багато сучасних діти бачать смартфони та планшети частіше, ніж книги. І тому гаджети для них – предмет природний і зрозумілий, а цифрове середовище здається їм більш дружелюбною, ніж бібліотека або класна кімната.

Ми пам’ятаємо світ без інтернету і нам може здаватися, що така захопленість дітей технологіями та відеоіграми неправильна і нездорова. Але насправді технологія – не ворог. Навпаки, вони можуть полегшити навчання і зробити його більш ефективним, цікавим і захоплюючим. Як додатки і навчальні платформи допомагають дітям XXI століття розвиватися і адаптуватися до світу?

Підручники вже не можуть змагатися з освітніми програмами. Перші – це статична картинка і текст. Другі – інтерактивні вправи, відеоролики, освітній контент, який більше схожий на розвагу.

Технології часто ставлять дітей перед проблемами і допомагають їм навчитися приймати рішення і розбиратися в тому, що незрозуміло. Навіть для того, щоб зрозуміти правила нової гри або розібратися, як працює додаток або платформа, вже потрібно напружити інтелект.

Технології готують дітей до майбутньої кар’єри. Ще 20 років тому люди на повному серйозі писали в резюме “впевнений користувач ПК, вмію друкувати”. Зараз це здається смішним. Уміння користуватися Miro, Jira, PowerPoint, Excel і десятками інших сервісів давно стало базовим навиком, про який і говорити не варто, і для наших дітей таким базовим навиком стане програмування.

Технології продовжують розвиватися і попит на професіоналів у світі IT зростає. У світі завтрашнього дня перевага буде у тих, хто вміє поводитися з технологіями і цікавиться їх можливостями.

Відеоігри для дітей. Чому корисні планшети

Вони покращують просторове мислення. Відеоігри для дітей розвивають візуально-просторове мислення, адже там потрібно орієнтуватися в віртуальному світі і тримати в голові карту неіснуючої місцевості.

Цифрові технології надають гнучкі та ефективні інструменти для навчання. Але ними, як будь-яким інструментом, потрібно вміти користуватися. Дітям потрібна сприятливе середовище для навчання і творчості, підтримка і допомога сім’ї, можливість застосовувати свої знання на практиці і розвивати незалежне мислення. Якщо батьки і вчителі контролюють те, як дитина використовує медіа-контент, і направляють його, технології можуть бути величезною підмогою в навчанні і розвитку.