Яким має бути ранній розвиток дитини

Перед ти як ми докладно поговоримо про ранній розвиток дитини, чи здавалося вам, що ваша дитина ніби має суперздібності? Варто тільки побачити якусь дію, яка її зацікавила, вона тут же намагається її повторити. І найцікавіше, що в неї це швидко виходить. Так, все це завдяки нейропластичності та відмінностям мозку дитини та дорослої людини.

Але ми не говоритимемо про складні процеси, які відбуваються в голові у маленької людини, а розповімо, як не прогавити момент і максимально допомогти дитині розвинути здібності з раннього дитинства.

Про ранній розвиток дітей

Коли малюк народжується, у нього одразу проявляється величезний інтерес до навколишнього світу. Його мозок можна порівняти з каміном, полум’я якого жадібно поглинає дрова з такою швидкістю, що не встигаєш підкидати.

Тому, якщо почати активно займатися з дитиною з перших років її життя, можна закласти міцний фундамент для успішного майбутнього. І мова тут не тільки про геніальні здібності та творчий потенціал, а, швидше, про розвиток та становлення пізнавального інтересу, коли навіть у дорослої людини зберігається потяг до постійного розвитку та навчання.

Отже, що таке справжній розвиток раннього віку? Для дитини це насамперед захоплююча гра, завдання якої зробити її життя насиченим та цікавим. Для цього батькам необхідно створити спеціальне розвиваюче середовище, в якому малюк зможе отримувати різноманітний досвід: зорові, тактильні та звукові відчуття, які сприятимуть його сенсорному розвитку.

Раніше вчені виявили важливий факт – до 3 років клітини мозку дитини сформовано на 70%, а до семи років – на 90%. І якщо почати займатися розвитком у 6 – 7 років – значить втратити найпродуктивніший час, так і не задіявши весь вроджений потенціал малюка.

Тому ранній розвиток дітей включає період від народження та приблизно до 6 років. Але це зовсім не зубріння букв і цифр і не зайняття всього вільного часу малюка будь-якими заняттями. Це м’який та поетапний процес розвитку різних ділянок мозку, стимуляція формування нових нейронних зв’язків завдяки використанню різних інструментів, методик та видів діяльності.

Плюси та мінуси раннього розвитку дітей

Якщо говорити про правильний ранній розвиток, то мінусів у нього не буде і тут можна перерахувати лише переваги. Дитина в процесі:

  • отримує нові знання та навички;
  • розвиває мозок;
  • якісно проводить час із батьками;
  • вчиться керувати увагою;
  • підвищує самооцінку;
  • розвиває таланти та творчий потенціал;
  • стає більш розкутим та комунікабельним.

Мінуси з’являються тоді, коли у батьків на першому місці досягнення та результати їхнього чада. З одного боку малюк ходить по різних гуртках, навчається та отримує багато знань та навичок, але з іншого – позбавляється нормального дитинства: ігор, безтурботності, дружби та веселощів. Крім того, заняття не за віком «гальмують» природний розвиток у результаті виникають порушення, з якими потім потрібно звертатися до нейропсихолога.

Що дійсно потрібно дитині для раннього розвитку

Якщо сказати коротко, то малюкові не потрібно чогось надприродного. Просто рухатися, лазити, повзати, освоювати навколишній простір та можливості свого тіла.

Завдання мами та тата в цей момент задовольнити його базові потреби: в їжі, одязі, увазі, любові, ласці та створити навколо нього багате розвиваюче середовище, щоб у нього була можливість контактувати з великою кількістю речей, предметів, фактур. Наприклад, ігри з пластиковими кришками, крупами, гудзиками, посудом, домашніми тваринами подарують дитині не менше емоцій та відчуттів, ніж спеціальні методики та центри, що розвивають.

Далі слід приділити увагу свободі та самостійності. Йдеться про те, що не потрібно тримати дитину в стерильному безпечному просторі, а давати їй можливість пробувати, чіпати, розбивати, бруднитися, спотикатися, падати і вдарятися. Звичайно, під наглядом батьків та в розумних межах. Саме так, на думку психологів, утворюються нові нейронні зв’язки, відбувається природне навчання з аналізом, висновками та розвитком мислення.

Ще хочеться відзначити важливість спілкування та різноманітність вражень. Потрібно з цікавістю відповідати на запитання дитини, говорити з нею на різні теми, обговорювати емоції та почуття і, звичайно, уважно її слухати.

Щодо вражень – тут може бути все: від спільної гри у дворі до відвідування парку розваг чи музею. Головне робити це з власним щирим інтересом, максимально залучаючись до процесу, обмінюючись емоціями та думками з дитиною.

Що вибрати: розвиток за методиками чи розумний підхід

Якщо все так просто, чи потрібні методики раннього розвитку дітей? Вже жоден років існує і широко застосовується велика кількість методик, але сказати, що завдяки одній з них зросла певна кількість геніїв, не можна.

Чи це говорить про те, що методики раннього розвитку марні? Звичайно, ні. Якщо вміло використовувати рекомендації та не впиратися у суворі принципи. Час справді відіграє важливу роль. І чим раніше ви почнете займатися з дитиною, тим краще у неї виходитиме те саме малювання, читання та письмо. Головне – не бігти за досягненнями, а керуватися простим принципом: гра завжди, гра скрізь, гра на суші та у воді.

Саме через гру маленькі діти пізнають навколишній світ і саме через гру можна навчити дитину будь-чому. І не просто навчити, а зацікавити так, щоб у неї горіли очі і вона сама хотіла займатися. А це 99% успіху у будь-якій діяльності!

Тому, щоб не прогаяти час і розвивати дитину м’яко і правильно, пропонуємо вам спробувати наші заняття. Перейдіть за посиланням, знайомтеся з вправами раннього розвитку докладніше та записуйтесь на заняття в Аутизон+.