У скільки років діти починають обманювати?

Діти починають обманювати рано. Вчені з Університету Міннесоти дійшли висновку, що вже у 7 років діти вміють обманювати так, що дорослі не підозрюють про брехню. У цьому їм допомогли дослідження, присвячені вивченню здібності та прагнення людини до обману.

Експеримент із лялькою

У досвіді брали участь понад 10 000 людей різного віку, з яких 4 000 – діти віком від 3 до 8 років. Останнім приділялася особлива увага.

Дітей розділили на групи за віковим принципом і показували ту саму сценку: лялька ховає в кімнаті цукерки, потім виходить за двері, а керівник експерименту переховує солодощі. Потім лялька поверталася, і діти мали вказати місце, де вона шукатиме свої цукерки.

Що показав експеримент із лялькою та цукерками?

Майже всі діти трьох років порахували, що лялька відразу ж забере цукерки з нового місця. Це говорить про те, що вони впевнені в тому, що відоме їм знають усі.

У 4,5 року всі діти безпомилково вказують на перше таємне місце, співпереживають ошуканою лялькою та засмучені поведінкою ошуканки. Це означає, що вони вже починають розуміти, що не все відоме їм, знають інші.

Гра в наклейки

У наступному етапі експерименту дітям та дорослим запропонували зіграти у гру, де головна мета – зібрати найбільшу кількість наклейок. Учасників поділили на довільні пари. У свій хід кожен із них міг взяти із загальної купи від 1 до 5 наклейок. Але залишити їх собі можна було лише, якщо суперник взяв більше наклейок.

Що показала гра у наклейки?

Діти до 4 років не змогли прорахувати свої дії. Майже 80% дітей брали по 5 наклейок і щиро вірили у перемогу. Діти 5-ти років починають хитрувати, але найчастіше без особливого успіху. Вони розуміють, що є певна схема досягнення успіху і намагаються її розкрити. А ось уже у 6 років діти починають розробляти свою стратегію. Щоправда, вона не завжди призводить до успіху. У 7 років діти грають нарівні з дорослими і можуть їх обіграти.

Коли діти починають обманювати: Які висновки зробили вчені?

Керівник проекту Метью Хігс стверджує, що саме до 7 років мозок дитини стає здатним обманювати на тому ж рівні, що й мозок дорослої людини. Звичайно, це не означає, що всі діти у 7 років здатні обманювати дорослих. Те, наскільки навик розвинений у певної дитини, залежить від маси факторів. Наприклад, діти, які мають старших братів або сестер, переймають у них стратегію поведінки і починають брехати раніше. Також діти у закритих колективах, наприклад, у дитячих будинках, навчаються брехні у старших набагато раніше. Вони в принципі звикли викручуватися і приховувати свої почуття, але коли потрапляють у сім’ю, що любить, то розквітають і відкриваються назустріч добру.