Причини ходіння на носочках при аутизмі залежить від конкретної дитини. Тому дуже важливо провести ретельне обстеження того, як дитина ходить, її постави, навички великої мускулатури (розвитку великої моторики), а також загальне медичне обстеження.
Зазвичай, таке обстеження проводить дитячий фізіотерапевт. В ідеалі, звичайно, цей фахівець має мати досвід роботи з дітьми з аутизмом.
Поширені причини ходіння на носочках при аутизмі включають:
- Сенсорні проблеми. Вони можуть містити дискомфорт або тривожність у відповідь на відчуття підошви від певних поверхонь.
- Надто напружені м’язи литок і занадто короткі ахіллесові сухожилля. Напруга м’язів та/або занадто короткі сухожилля заважають п’яті торкатися землі. Отже замість того, щоб ходити на всій стопі, дитина ходить на носочках. Надмірна напруга м’язів литок часто зустрічається при аутизмі. Іноді така напруга м’язів пов’язана з дитячим церебральним паралічем – іншим розладом, який часто поєднується з аутизмом.
- Гіперреактивність м’язів литок. У цьому випадку швидкі рухи, наприклад, ходьба, призводять до того, що м’язи литок можуть спазмувати, тобто вкорочуватися в невідповідні моменти. Щоб уникнути дуже неприємних відчуттів від спазму, дитина може почати ходити на носочках та не опускати стопу.
- Надмірне розгинання хребта (постава з «відхиленням назад»). При такій поставі вага дитини переноситься на носочки. Найчастіше дана проблема постави зустрічається у дітей зі зниженим м’язовим тонусом, м’язовою слабкістю.
Як тільки фахівець визначить причину чи причини незвичайної ходи, фізіотерапевт може розробити ефективне втручання.
Ходіння на носочках при аутизмі. Можливі втручання
У кожній з описаних вище ситуацій фізіотерапевт розробить індивідуальну програму корекції проблеми і допоможе дитині виробити здоровіший вид ходьби. Ці втручання включають:
- Фізичні вправи для зміцнення м’язів та розвитку координації.
Наприклад, вправи можуть включати ходьбу на п’ятах та/або ходьбу канатом/вузькою лінією для поліпшення балансу.
- Вправи для зниження гіперчутливості та заходи для зменшення сенсорних проблем.
Ми знаємо випадки, коли для вирішення проблеми було достатньо підібрати шкарпетки, на яких не було дратівливих для дітей швів. В інших випадках сенсорні проблеми є комплекснішими. Ми настійно рекомендуємо звернення до фахівців щодо сенсорних проблем, тому що сенсорні вправи, які допоможуть одній дитині, можуть погіршити ситуацію для іншої дитини.
- Розтяжка м’язів або застосування гіпсових пов’язок для подовження надто напружених або коротких м’язів литок.
- Фізичні вправи та інші заходи для виправлення постави.
Якщо вищенаведені підходи виявляться безуспішними, лікар-ортопед може запропонувати ортопедичні корсети або бандажі для ніг, щиколоток та стоп. Інший можливий підхід включає ін’єкції Ботокса для того, щоб розслабити м’язи литок. У крайніх і поодиноких випадках дитині може знадобитися операція з подовження сухожиль.
Немає єдиного підходу, який допоможе всім дітям, які ходять на носочках. Необхідно, щоб підхід відповідав конкретній причині такої ходьби у дитини.