5 батьківських фраз, які дратують дітей

На жаль, до дітей не додається інструкції – кожні батьки самі розбираються, як розмовляти з ними про важливі речі. І від помилок не застраховано ніхто. Поспішаємо на допомогу зі списком фраз, які лише псують стосунки між батьками та дітьми. Ми зібрали 5 батьківських фраз, які дратують дітей.

ТОП 5 батьківських фраз, які дратують дітей:

  • “Виростеш – дізнаєшся”

Традиційна відмовка, яку ми чули ще від своїх батьків, а тепер передаємо естафету. Часто ця фраза йде в хід, коли ми й самі не знаємо відповіді на запитання. Або знаємо, але він здається надто складним для ніжних розумів. Або нам просто ліньки морочитися з поясненнями.

Як сказати по-іншому – “Давай розберемося”
Якщо ви скажете, що чогось не знаєте, це ніяк не впустить вашого батьківського авторитету. Навпаки – ви отримаєте чудову можливість показати дітям, як шукати інформацію у перевірених джерелах та відокремлювати факти від думок.

Обговорюючи непрості теми на кшталт грошей, сексу, сімейних та політичних конфліктів, необов’язково заглиблюватись у подробиці, але й замовчувати правду теж не варто. Будь-яку тему можна пояснити найпростішими словами.

  • «Поки живеш у цьому домі, своєї думки в тебе не може бути»

З погляду дитини, якщо його думка вам неважлива, то й сама вона теж не дуже важлива. Ця фраза позбавляє дитину можливості впливати на ситуацію — не лише тут і зараз, а й загалом.

У майбутньому те саме йому може сказати партнер-аб’юзер або начальник, який не дотримується норм трудового законодавства. І людина, яка не звикла захищати свою думку, навіть не подумає, що можна сказати ні.

Як сказати по-іншому – “Я не можу цього дозволити, і ось чому”
Будь-яке рішення вимагає пояснень, якщо батьки не хочуть виростити робота, який вміє лише підкорятися наказам. Такі пояснення допомагають налагодити контакт, вчать емпатії та допомагають дитині побачити ширшу картину світу. Саме так із дітей виростають відповідальні та справедливі дорослі.

  • «Ось поглянь на Ольгу, вона така розумниця»

Власне, саме це нам кажуть фейсбуки з інстаграмом кожен божий день. Ми дивимося на умовних Ольг, які виграли конкурс краси, отримали MBA і відзначають цю справу на Мальдівах, і з кожним постом Ольги наша самооцінка падає все нижче і нижче.

Коли батьки порівнюють дитину з іншими дітьми, виходить те саме. Постійні порівняння не мотивують — вони хіба що вирощують тиху ненависть до об’єкта порівняння та сумніву у своїх силах.

Як сказати по-іншому – «Ти в мене молодець»
Похвала завжди мотивує відповідати такій високій оцінці. У будь-якій людині можна розглянути талант чи особливі здібності.

Використовуйте метод зеленої ручки – підкреслюйте не те, що у дитини не вийшло, а те, що все-таки вийшло. Четвірка з математики? Чудово, адже минулої чверті була трійка. Зайняв третє місце на змаганнях? Ого, ти ж почав займатися бігом лише рік тому! Вирішив одне рівняння? Круто, залишилося всього три, ти впораєшся.

  • “Я ж казала!”

Це останнє, що будь-яка людина хоче почути в момент краху. Якщо дитина помилилася і вляпалася в неприємності, завдання батьків – підтримати її та допомогти вирішити проблему. А потім, коли пристрасті вляжуться, разом подумати, що пішло не так і як цього можна було уникнути.

Можливо, ви справді вже все говорили, і вам – дорослому – із самого початку було зрозуміло, що нічого хорошого з дитячої витівки не вийде. Але ви знали це тому, що у вас є життєвий досвід – свій, здобутий на практиці. Тепер він є і у дитини, і це безцінно.

Як сказати інакше – «Мені дуже шкода, але тепер ти знаєш, що…»
Ця фраза не підкреслює нашу мудрість (і дитячу непоінформованість у життєвих питаннях). Вона взагалі не дає оцінки діям дитини, але вчить бачити зв’язок між вільним вибором та наслідками. Тепер ти знаєш, що якщо торкнешся гарячої грубки – обпечешся. А що треба зробити, щоб цього не сталося? Триматися від грубки подалі, молодець, йди на ручки.

  • «Будеш погано вчитися – станеш двірником»

Майбутнє для дитини – це дуже далеке і абстрактне. Сидіти над підручниками зараз, щоб за мільйон років не стати двірником? Дякую покірно. Діти живуть сьогоднішнім днем ​​і не бачать прямого зв’язку між сьогоднішніми п’ятірками та зарплатою через 15 років.

До того ж, ми лукавимо і самі розуміємо це: хороші позначки не завжди означають успіх у кар’єрі. Звичайно, можна залякувати дитину катастрофою всіх надій та бідністю, щоб вона справно носила зі школи п’ятірки, але для самої дитини така ситуація буде прямою дорогою до вигоряння. Це закономірний результат наполегливої ​​роботи без значущого йому результату.

Як сказати по-іншому – “А давай запишемо тебе в гурток”
Навіть якщо батькам здається, що дитина не має жодних інтересів – це не так. Швидше за все вони просто залишаються непоміченими. Він тільки знає, що зі смартфоном на дивані валятися? Можливо, з нього вийшов би чудовий гейм-дизайнер, програміст чи блогер.

Заняття в гуртках, на відміну від шкільних уроків, частіше включають елемент гри і дають швидкі результати, якими можна похвалитися.