Як швидко навчити дитину читати по складах?

Навчаєте дитину читати по складах, але нічого не виходить? Повторюєте по 10 разів, але через пару секунд вона все забуває, і всі ваші спроби закінчуються криками та сльозами? Незабаром до школи і вас охоплює легка паніка, але розслабтеся та не переживайте. Може ваша дитина просто ще не готова або ви неправильно почали. Залишайтеся з нами, і все дізнаєтесь.

Як навчити дитину читати по складах так, щоб їй сподобалося?

Якщо ваша дитина вже знає літери, але ніяк не хоче вчитися читати по складах, швидше за все, ви просто не пояснили, навіщо їй це потрібно. Доводи на кшталт «щоб навчитися читати», «щоб добре вчитися в школі і бути не гіршими за інших» не працюють. Дитині потрібно зрозуміти, навіщо їй це зараз? Тобто ви повинні «продати» їй ідею навчитися читати складами так, щоб вона сама цього захотіла і ще залишилася задоволена.

Як це зробити?

Почніть із того, що дитині цікаво. Наприклад, йдучи містом, зверніть його увагу на афішу кінотеатру або цирку і запитайте: «Тобі цікаво дізнатися, який мультфільм показуватимуть у кіно?». Або ще хороший приклад: «Морозиво, з яким смаком ти хотів би? Давай прочитаємо, що тут пропонують?». Звичайно, дитина скаже, що не вміє читати і попросить вас їй допомогти. Тут ви й поясните їй, навіщо потрібно вміти читати і яка від цього користь.

Ідея “продана” – можна приступати до навчання!

Якщо ваша дитина ще не знає весь алфавіт, то одночасно з вивченням літер можна починати складати з них маленькі слова. Дитина вивчила дві – три літери? Наприклад “М”, “У”, “Я”. Чудово! Складіть їх одразу у слово «МЯУ» і спитайте дитину, хто так робить. Потім попросіть її повторити за вами за складами: «мя-у», роблячи паузу після першого складу.

Завдяки такому підходу надалі дитині простіше читати за складами довші слова.

5 веселих вправ для навчання дітей читати по складах

Перше правило, яке слід запам’ятати всім батькам перед тим, як починати будь-чому навчати свою дитину до 7 років – ніяких примусів, завжди перекладайте все в гру. Тоді ваше чадо з радістю братиме участь у процесі, і ви швидше побачите результат.

Тому всі вправи, які ми вам підібрали, складені саме у формі гри.

Яйця із сюрпризами
Візьміть кілька пластикових яєць від кіндер-сюрпризів та маленькі картонні картки з літерами. Продумайте сценарій гри. Наприклад, покладіть у яйця літери, що становлять ім’я улюбленого мультиплікаційного героя дитини за принципом – одне яйце – одна літера. Потім покличте дитину і скажіть, що потрібно відшукати ім’я героя, а то вона загубилася і не може знайти дорогу додому. Потім починайте разом відкривати яйця і складати ім’я таким чином, щоб між складами залишалася невелика відстань, наприклад, «БІН-ГО». Як тільки складете ім’я, попросіть дитину прочитати її складами і покликати героя, щоб вона знайшла дорогу додому.

Коли дитина впорається і назве імена всіх героїв, можна дати їй іграшкових героїв, яких вона кликала (якщо вдома є такі іграшки) або включити улюблений мультик.

Знайди двійника
Візьміть кубики з літерами і разом із дитиною складіть із двох літер склад. Наприклад, нехай буде склад “БА”. Проговоріть склад кілька разів, щоб дитина його запам’ятала. Потім попросіть його знайти знайомий склад “БА” на сторінках будь-якої книжки.

Звичайно, з першого разу може не вийти. Але нічого, хвалите дитину за кожен знайдений склад і кажіть, що це лише гра і у разі невдачі засмучуватися не варто.

Ця вправа добре розвиває зорову пам’ять і допомагає дитині звикнути до складів.

Давай дружити
Що може бути нудніше, ніж просто поєднувати голосні та приголосні в склади? Інша річ – вчити літери дружити, щоб вони складали слова. Вам знадобиться металева дошка та літери на магнітах.

Потім скажіть дитині, що літери посварилися, і їх треба з’єднати та подружити. Пересувайте разом літеру «А» до «У» та читайте, що вийшло – «АУ». Так дитина зрозуміє, що з’єднувати літери в склади весело та із задоволенням почне з’єднувати склади у слова.

Збери мене
У цій вправі вам доведеться виявити трохи творчості. Візьміть аркуш формату А4 та намалюйте на ньому собаку. Під малюнком по складах підпишіть слово “СО-БА-КА”. Потім візьміть ножиці і розріжте по вертикалі так, щоб вийшло три рівні частини з елементами малюнка та складами. Попросіть дитину прочитати кожен склад окремо, а потім попросіть зібрати собаку та прочитати слово за складами.

Якщо вам ніколи малювати самостійно, пошукайте в магазині подібні пазли.

Ці веселі вправи швидко допоможуть дитині навчитися читати по складах довгі слова.

Слово-трансформер
Для цієї вправи підійдуть кубики або картки з літерами. Наприклад, складіть разом із дитиною вже знайоме слово «СО-БА-КА». Прочитайте його за складами та розберіть на окремі літери. Скажіть: «А зараз ти побачиш, скільки наш «СОБАКА» може подарувати нам нових слів! Давай подивимося?”.

Потім з окремих літер складіть нові слова: “СІК”, “БАК”, “БОК”, “КО-СА”. Складайте слова по черзі, просіть дитину читати кожне за складами та пояснювати сенс прочитаного.

Ця вправа дозволяє за одне заняття навчитися читати кілька слів із уже знайомих складів.

Займайтеся з дитиною щодня по 10 – 15 хвилин і вже за кілька тижнів ви побачите перші результати. Ваша дитина навчиться поєднувати літери в склади і вже зможе читати по складах невеликі слова. А головне, робитиме це з великим ентузіазмом та задоволенням, адже весь процес навчання – це захоплююча гра.